Premýšľate nad operáciou očí, ale neviete sa rozhodnúť, ktoré ročné obdobie je najvhodnejšie? Operáciu očí je možné absolvovať počas celého roka, avšak každé ročné obdobie môže prinášať rôzne obmedzenia. Poradíme vám, podľa čoho sa rozhodnúť, kedy ísť na operáciu očí.

Jar

Ak vás trápi alergia či senná nádcha, operácia očí sa v tomto období neodporúča. Prípadne sa o možnej operácií poraďte s očným lekárom. Pokiaľ však medzi alergikov nepatríte, práve jar môže byť ideálnym obdobím na operáciu očí excimerovým laserom. Prichádzajúce leto už totiž uvidíte slobodne, bez okuliarov a v žiarivých farbách.

Leto

Letné obdobie sa spája najmä s oddychom, slnkom, dovolenkou či športom. Aby ste si teplo a slnko užili naozaj plnými dúškami, odporúčame absolvovať operáciu pred letom alebo po ňom. To sa týka hlavne refrakčných excimer laserových operácií. Pokiaľ je však váš problém so zrakom akútny, návštevu očného lekára určite neodkladajte.

Jeseň

Práve jeseň môže byť na absolvovanie operácie vhodným obdobím. Dovolenky sa skončili, počasie nás už až tak von neťahá a lyžiarske svahy sú ešte zatvorené. Je však zároveň potrebné počítať s tým, že jesenné termíny sú najžiadanejšie. Preto, ak sa rozhodnete pre jesennú operáciu očí, nečakajte a rezervujte si svoj termín čo najskôr.

Zima

Sneh, mráz, studený vzduch môžu byť v zimnom období hlavnými „nepriateľmi.“ Dôkladná pooperačná starostlivosť a dodržiavanie určitých pravidiel by však mali byť samozrejmosťou v každom ročnom období. Niekoľko týždňov po zákroku sa neodporúča navštevovať sauny, soláriá, či venovať sa plávaniu. Na tieto pravidlá myslite v prípade, že si zimu neviete predstaviť bez návštevy wellness a SPA.

Ďalšie faktory

Výber vhodného termínu na operáciu očí nezávisí len od ročného obdobia. Do úvahy by ste mali vziať aj ďalšie faktory. Jedným z nich je vaše povolanie. Pokiaľ, napríklad, pracujete v prašnom prostredí, veľa cestujete alebo sa profesionálne venujete športu, k týmto činnostiam sa budete môcť naplno vrátiť až po asi 2-4 týždňoch. Operáciu očí by ste mali prekonzultovať so svojím lekárom v prípadoch, že sa liečite na iné ochorenia, máte naplánovanú už inú operáciu alebo ste tehotná.

Podľa čoho si teda vybrať termín operácie očí?

Odpoveď je jednoduchá. Podľa potreby, keď Vám už problém so zrakom začína negatívne ovplyvňovať Váš každodenný život.  Nie je totiž dôvod čakať, v niektorých prípadoch odkladanie operácie môže významne zhoršiť nielen priebeh, ale aj výsledok operácie.  Čím skôr Váš problém so zrakom vyriešite, tým skôr sa zmení Váš život k lepšiemu. Na operáciu je potrebné vyhradiť si len pomerne krátky čas. Napríklad, operácia sivého zákalu – katarakty je bezbolestná a trvá asi 10 minút. Samozrejme po operácii je potrebné počítať s rekonvalesvenciou, a vylúčiť niektoré fyzicky náročnejšie aktivity na niekoľko týždňov z bežného života.