PRELEX – odstránenie dioptrií na čítanie, aj do diaľky

Objednať na vyšetrenie

Ak máte 40 rokov a viac môžete sa zbaviť okuliarov a natrvalo si zabezpečiť perfektné videnie na všetky vzdialenosti vďaka operácii PRELEX. Po 40. roku života začínajú ľudia pociťovať zhoršené videnie na blízko a to dokonca aj tí, ktorí dovtedy nemali žiadnu dioptrickú chybu. Ide totiž o prirodzený proces, ktorý súvisí so starnutím oka a nazýva sa presbyopia.

 

Presbyopia a jej príznaky

Presbyopia (vetchozrakosť) je odborný názov pre tzv. stareckú slabozrakosť alebo ľudovo povedané „chorobu krátkych rúk“. Presbyopia však nie je choroba v pravom zmysle slova, ale skôr dôsledok fyziologického starnutia organizmu, čo znamená, že pred ňou niet úniku. Šošovka, rovnako ako všetky časti ľudského tela, podlieha starnutiu, stáva sa tuhšou a menej pružnou, čo oku znemožňuje dobre zaostrovať. Presbyopia sa zvyčajne objavuje medzi 40. a 45. rokom života.Záleží aj na tom, aký je váš zrak pred jej vznikom. Pri ďalekozrakosti sa prejavuje skôr, pri krátkozrakosti sa naopak objavuje neskôr.

Rannú presbyopiu si obvykle príliš neuvedomujeme a riešime ju tak, že si pri čítaní text držíme ďalej od tela (natiahneme ruky) a hľadáme vzdialenosť, pri ktorej sú písmenká ostré. Prvý príznak slabozrakosti sa teda prejavuje ako neschopnosť zaostriť do blízka. S pribúdajúcim vekom sa objavujú ťažkosti s videním na strednú vzdialenosť – napríklad pri práci na počítači, aj do diaľky. Niektorí ľudia pociťujú taktiež únavu, bolesť očí alebo hlavy.

 

 

Okuliarov vás zbaví PRELEX – refrakčná výmena šošovky

PRELEX je skratka z anglického presbyopic lens exchange, čo v preklade znamená výmena presbyopickej šošovky. Operačná metóda PRELEX predstavuje alternatívu k noseniu viacerých okuliarov alebo k noseniu bifokálnych či multifokálnych okuliarov. Podstata tohto bezbolestného operačného zákroku spočíva v implantácií multifokálnej (bifokálnej alebo trifokálnej) vnútroočnej šošovky, ktorá pacientom zabezpečí ostré videnie bez nutnosti používať okuliare. Oči sa operujú postupne, spravidla s niekoľkodňovým odstupom, ale je možné operovať aj obidve oči súčasne , v „jednom sedení“.

Pre koho je vhodná metóda PRELEX?

Operačná metóda PRELEX rovnako ako aj iné očné zákroky nie je vhodná pre každého pacienta. Predpokladom pre absolvovanie operácie PRELEX je vek nad 40 rokov a potreba okuliarov na čítanie a zároveň na diaľku.

Či ste vhodným kandidátom na absolvovanie tejto operácie môžeme definitívne určiť až po dôkladnom vyšetrení. Dôraz kladieme na zhodnotenie vášho individuálneho prípadu – vašu dioptrickú chybu, prítomnosť ďalších očných ochorení, vek, pracovné zaradenie i voľnočasové aktivity, ktorým sa venujete.

Plusy a mínusy operácie PRELEX

+ metóda PRELEX vás zbaví okuliarov na čítanie i okuliarov do diaľky naraz
+ stabilný výsledok – trvalá korekcia dioptrickej chyby do konca života
+ operácia je bezbolestná a ani po operácii pacient nepociťuje žiadnu bolesť
+ zákrok definitívne odstráni riziko vzniku sivého zákalu
+ rýchla rekonvalescencia
+ efekt operácie už na druhý deň po zákroku

– adaptačné obdobie môže byť 8 – 12 týždňov po operácií (proces neuroadaptácie – mozog sa učí adaptovať novým stimulom)
– operácia môže spôsobiť zhoršené videnie v šere a tme

Implantáty – vnútroočné šošovky

Vieme, že nielen bezchybný a odborne prevedený zákrok, ale aj výber implantátu je pre vašu kvalitu videnia a dlhodobú spokojnosť veľmi dôležitý, preto vám ponúkame len tie najkvalitnejšie implantáty renomovaných svetových značiek.

Prvé vnútroočné šošovky boli vyrábané z plexiskla, dnes sa za najkvalitnejší materiál považuje hydrofóbny akrylát, z ktorého sú vyrobené všetky šošovky implantované na našej klinike. Samozrejme, používame výhradne šošovky foldovateľné, t.j. také, ktoré sa dajú do oka implantovať cez miniatúrny otvor (cca 1,8 mm), ktorý nie je potrebné šiť. Ďalším dôležitým faktorom pri výbere vnútroočnej šošovky je povrchová úprava. Doteraz bežné, tzv. sférické šošovky sme vymenili za asférické, pretože umožňujú ešte kvalitnejšie videnie.

Pri operácií PRELEX implantujeme tzv. multifokálne šošovky, bifokálne alebo trifokálne. Bifokálne šošovky sú 2-ohniskové vnútroočné šošovky, ktoré vám umožnia vidieť do blízka aj do diaľky bez okuliarov. Trifokálne šošovky sú najnovším typom viacohniskových vnútroočných šošoviek a odstránia vám dioptrie na všetky tri vzdialenosti – do blízka, na strednú vzdialenosť, aj do diaľky. Trifokálne šošovky sú ideálne pre ľudí, ktorí majú vysoké požiadavky na perfektné videnie aj na strednú vzdialenosť – veľa čítajú, pracujú na počítači alebo na tablete.

 

Pacientom s vyšším astigmatizmom (nepravidelné zakrivenie rohovky) implantujeme torické šošovky (bifokálne alebo trifokálne), keďže klasické multifokálne šošovky by ich od okuliarov neoslobodili.
V ponuke máme aj šošovky s ochranným filtrom, ktoré chránia miesto najostrejšieho videnia – žltú škvrnu a znižujú pravdepodobnosť vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD). V prípade implantácie takéhoto typu šošovky si môžete ešte vybrať šošovku so stálym filtrom, alebo šošovku s filtrom, ktorý reaguje na intenzitu svetla – fotochromatickú šošovku.
Operácia PRELEX nie je hradená zdravotnými poisťovňami, keďže sa nejedná o zdravotnú indikáciu, ale o rozhodnutie pacienta zbaviť sa okuliarov, alebo kontaktných šošoviek.

Ako prebieha operačný zákrok metódou PRELEX?

Pred operáciou PRELEX

Pred operáciou je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie, ktoré nám poskytne všetky dôležité informácie o zdravotnom stave vašich očí. Súčasťou predoperačného vyšetrenia je vyšetrenie zrakovej ostrosti, zmeranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie predného a zadného segmentu oka, vyšetrenie na endotelovom mikroskope, prípadne rohovková topografia.
Zároveň absolvujete biometrické meranie, ktoré nám pomáha stanoviť parametre pre výber vášho implantátu – umelej vnútroočnej šošovky. Naši lekári vám poskytnú všetky potrebné informácie a pomôžu vám vybrať typ implantátu podľa vašich preferencií.
Následne si dohodnete termín operácie a predpíšeme vám očné kvapky, ktoré si budete podľa pokynov aplikovať tri dni pred operáciou. Predoperačné vyšetrenie trvá približne 2 hodiny.

Upozornenie:
Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozšírenie zreničiek kvapkami, čo spôsobuje dočasnú neschopnosť zaostriť. Počítajte preto s tým, že po vyšetrení by ste približne 2 až 3 hodiny nemali riadiť motorové vozidlo.
Okrem predoperačného vyšetrenia v CMO je potrebné absolvovať aj interné predoperačné vyšetrenie, u svojho obvodného lekára.

 

 

V deň operácie

Do nášho centra prídete v dohodnutý termín, pričom sa ráno môžete najesť ako obvykle. So sebou si treba priniesť iba doklad totožnosti, kartičku poistenca zdravotnej poisťovne a interné predoperačné vyšetrenie. V deň operácie u nás strávite približne 2 – 2,5 hodiny, no samotná operácia netrvá dlhšie ako 15 minút. Po príchode na kliniku sa vám budú venovať naše sestričky. V rámci predoperačnej prípravy vám aplikujú anestetické kvapky, vďaka ktorým bude zákrok bezbolestný.

Priebeh operácie PRELEX

Sestrička vás odvedie na operačnú sálu, kde vás uloží na operačný stôl. Následne vám dezinfikuje kožu okolo operovaného oka a na tvár vám priloží rúšku. Lekár vám bude dávať inštrukcie, aby ste vedeli, čo máte robiť a kam sa pozerať. Očné viečka budete mať proti žmurkaniu pridržané pomocou fixátora a na oko bude svietiť svetlo. Počas operácie lekár najskôr pomocou ultrazvuku odstráni obsah šošovky. Následne do pôvodného puzdra šošovky implantuje cez miniatúrny rez (1,8 – 2,2 mm) implantát – vnútroočnú šošovku. Takto malú operačnú ranu nie je potrebné vôbec šiť, pretože sa sama uzatvorí.
Približne 1 hodinu po operácii odchádzate v sprievode blízkej osoby domov. Vybavený budete očnými kvapkami a inštrukciami, ako postupovať v pooperačnom období. Súčasne vám poskytneme aj mobilné telefónne číslo s 24 hodinovou nepretržitou službou na telefóne, kde môžete kedykoľvek v prípade potreby zavolať.

Po operácii PRELEX

Na druhý deň po operácii prídete na pooperačné vyšetrenie, ktoré je bezplatné a trvá zvyčajne 15 až 20 minút. Druhá pooperačná kontrola býva približne týždeň po operácií. Termíny ďalších pooperačných vyšetrení vám stanoví lekár individuálne.

Pooperačný režim a rekonvalescencia

Pacienti zvyčajne už na druhý deň po operácii vidia perfektne, pričom kvalita videnia sa ešte zdokonaľuje procesom neuroadaptácie až 3 mesiace po operácii. Do práce sa môžete vrátiť približne po troch dňoch od operácie (ak však pracujete v infekčnom prostredí, je vhodné nastúpiť až po uplynutí 4 týždňov).

Pooperačný režim si vyžaduje nasledovné obmedzenia:
• 2 týždne sa vyhýbajte pobytu v zafajčenom alebo prašnom prostredí, nekúpte sa vo verejných bazénoch a nevykonávajte extrémne náročnú fyzickú aktivitu. Dámam taktiež odporúčame zdržať sa maľovania očí po dobu 2 týždne.

• Obmedzenia po refrakčnej výmene šošoviek sa môžu meniť individuálne podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.