transplantácia rohovky

Ako prebieha transplantácia rohovky, pre koho je určená a ako prebieha samotná liečba? Pripravili sme pre vás najčastejšie praktické otázky, na ktoré vám odpovie MUDr. Roman Ondreička, primár CMO.

1, Čo je rohovka a prečo musí byť funkčná?

Rohovka je najprednejšia časť oka. Jej prvoradou úlohou je prepustiť a lámať svetlo.

2, Ako sa prejavia najčastejšie problémy, ktoré vedú k transplantácii rohovky?

Transplantácia rohovky príde na rad vtedy, keď rohovka stratí ideálnu hrúbku alebo zakrivenie a tkanivo je potrebné vymeniť. Tento stav sa prejavuje zhoršeným videním, ktoré nezlepšia ani okuliare.

3, Ako dlho trvá proces transplantácie a na čo všetko sa má pacient pripraviť?

V CMO každému pacientovi v prvom rade vysvetlíme, čo ho čaká, aké sú reálne riešenia a čo všetko operácia, transplantácia či akýkoľvek iný výkon obnáša. Samotná transplantácia trvá väčšinou od 5 do 15 minút. Po výkone pacient zostáva ležať ešte 2-3hodiny u nás na klinike a následne odchádza domov. Každého pacienta poučíme o dodržiavaní pravidiel následnej liečby.

4, Je počas transplantácie nutná celková narkóza?

Niekedy áno, ale väčšinou ide o ďalšie výkony spojené s transplantáciou, napríklad po vážnejších úrazoch. Väčšina klasických transplantácii sa vykonáva v lokálnej anestéze. Pacient cíti tlak, ale nie bolesť. Preto je dôležité, aby bol pacient poučený, že určitý tlak bude vnímať. Bolesť by sa však nemala prejaviť počas samotnej operácie ani po nej.

5, Čo musí pacient dodržiavať bezprostredne po transplantácii?

V prípade tzv. zadnej lamerálnej keratoplastiky, kedy vymieňame najvnútornejšiu vrstvu rohovky, čo predstavuje 90% všetkých operácii, musí pacient polohovať, teda ležať 2 – 3 dni po operácii. Vo vnútri oka sa totiž nachádza vzduch, ktorý sa musí vstrebať. Následne je potrebné počas 2 týždňov obmedziť fyzickú aktivitu, namáhanie a dbať na čistotu prostredia.

6, Ako dlho trvá ďalšia liečba?

Liečba je po transplantácii rohovky navždy. Najnovšie štúdie dokazujú, že ukončenie liečby zvyšuje riziko odvrhnutia transplantovaných štepov. Liečba spočíva v kvapkaní očných kvapiek. Do pol roka po operácii je potrebné intenzívne kvapkanie, následne postačí jedna kvapka 1x denne do transplantovaného oka.

7, Po akom čase je možné predpokladať zlepšenie kvality videnia?

Pri dodržiavaní pravidiel a liečby do mesiaca, maximálne dvoch.

8, Do akého veku sa môžu robiť transplantácie?

Transplantácie sú bez vekových obmedzení.

9, Aká je čakacia doba?

Rohovkové štepy získavame na základe darcovstva. Čakacia doba sa pohybuje v dĺžke cca 3 mesiacov.

10, Môže sa stať, že organizmus neprijíme transplantát?

Áno môže, práve preto je liečba doživotná.

11, Je rozdiel medzi transplantáciou a laserovou operáciou?

Určite áno. V prípade laserovej operácie je rohovka väčšinou relatívne zdravá. Pri transplantácii ide o výmenu tkaniva, ktoré nie je funkčné, čo okuliare ani laserová operácia nevyliečia.

12, V akom ročnom období sa odporúča podstúpiť transplantáciu?

Ročné obdobie nehrá rolu. Vždy je potrebné dodržiavať liečbu, v prípade intenzívnejšieho slnečného žiarenia sa odporúča ochrana formou slnečných okuliarov.

13, Ovplyvňuje problémy s rohovkou genetika?

Áno. Tak, ako za väčšinou vecí, za všetkým je treba hľadať genetiku.

14, Môže pacient po operácii letieť lietadlom?

Bezprostredne po transplantácii nie, nakoľko počas letu môže dôjsť k zmene tlaku. Po troch dňoch od operácie už je let lietadlom možný, ale odporúčame poradiť sa s lekárom.

15, Robí sa transplantácia aj deťom?

V určitých, vážnych, prípadoch áno. Kým je však oko nestabilné, mení sa a rastie, je to ako postaviť dom na pohyblivých pieskoch. Vždy je lepšie s transplantáciou počkať.

16, Je transplantácia hradená zdravotnou poisťovňou?

Áno, transplantácia je hradená všetkými zdravotnými poisťovňami.