Syndróm suchého oka, ako si s ním poradiť?
Syndróm suchého oka môžeme zaradiť medzi civilizačné ochorenia tejto doby. Jeho výskyt stúpa spolu s meniacimi sa životnými podmienkami, ako je prechod na sedavé zamestnanie, práca s počítačom, klimatizované priestory a predĺženie priemernej dĺžky života. Toto ochorenie vzniká z dvoch základných príčín, a to pri poruche slzotvorby a poruche zloženia slzného filmu.
Slzný film, ktorého funkciou je ochrana a výživa povrchu oka, sa skladá z troch základných vrstiev: vodnej zložky, lipidovej zložky a mucinóznej alebo hlienovej zložky. Každá z týchto zložiek má svoju jedinečnú funkciu a pri ich nerovnováhe dochádza k poruche stability slzného filmu, čím vzniká syndróm suchého oka.
Množstvo sĺz ovplyvňujú lieky, prostredie aj vlhkosť vzduchu
Na poruchu tvorby slzného filmu vplývajú faktory vonkajšieho prostredia, ako aj samotné ochorenia oka či pomocných orgánov. Z faktorov vonkajšieho prostredia má zásadný vplyv vlhkosť vzduchu, klimatizácia, dlhodobá práca s počítačom, či inými zobrazovacími jednotkami, prašné prostredie, znečistenie prostredia výfukovými plynmi alebo fajčením. Zníženie množstva slzného filmu spôsobujú aj niektoré lieky na vysoký krvný tlak, alergie, depresie či úzkosť. Z očných liekov k zvýrazneniu suchosti prispievajú kortikosteroidové kvapky alebo dlhdobé kvapkanie kvapiek s konzervačnými látkami. Samotné ochorenia oka, ako zápaly a úrazy, tak isto vedú k poruche tvorby dostatočného množstva sĺz. Na tvorbu sĺz má takisto vplyv aj hormonálna nerovnováha. Nositelia kontaktných šošoviek majú výrazne väčšie riziko vzniku syndrómu suchého oka.
Aké sú prejavy suchého oka?
Prejavom suchosti oka je pocit pálenia, rezania, začervenania očí, svrbenie, únava očí, citlivosť na svetlo, pocit akoby v oku bolo niečo napadané a zahmlené videnie. Dôsledkami suchého oka, okrem subjektívneho vnímania ťažkostí pacienta, je aj pokles kvality videnia spôsobený zmenami povrchovej vrstvy rohovky, ktoré môžu pri dlhodobom trvaní byť až nezvratné. Tak isto suchosť oka prispieva k väčšiemu riziku vzniku zápalov oka.
Aká je liečba suchého oka?
Liečba suchého oka sa líši podľa závažnosti príznakov. Pri dlhodobej práci s počítačom alebo pozeraní televízie je dobré myslieť na pravidelné žmurkanie a nechať samotnému oku si aj oddýchnuť pri pohľade do diaľky. Dôležité je vetranie miestností, dostatočná vlhkosť vzduchu ako aj vyhýbanie sa zafajčenému prostrediu. Pri liečbe používame zvlhčujúce kvapky tzv. umelé slzy, ktoré volíme podľa chýbajúcej zložky slzného filmu. Voľbou by mali byť kvapky neobsahujúce konzervačné látky. Pri ochoreniach oka je dôležité podchytiť príčinu a nasadiť správnu liečbu. Svoj nález by ste mali konzultovať s očným lekárom, ktorý vám vie poradiť a nastaviť pre vás najvhodnejšiu liečbu.
MUDr. Nicol Kalinová, lekárka Centrum mikrochirurgie oka
Prečítajte si aj ďalšie články na našom blogu. Máte otázky alebo by ste sa radi objednali na vyšetrenie? Neváhajte nás kontaktovať.