príznaky očnej alergie

Dlho očakávaná jar je tu a mnohí ju vítame s otvorenou náručou. Sú však aj takí, ktorých v tomto období potrápi alergia. Aké sú príznaky očnej alergie a ako si s nimi poradiť?

„Hlavným príznakom alergie je diskomfort na povrchu oka. Väčšinou sa to týka obidvoch očí. Alergény totiž dopadajú na povrch oboch očí rovnako. Pokiaľ má niekto problém len na jednom oku, väčšinou to nebýva alergik. Hlavným príznakom alergie je väčšinou svrbenie. Môže to byť aj opuch a začervenanie očí. Alergia je neprimeraná reakcia organizmu na niečo, na čo by nemal reagovať. Napríklad zrnko peľu, ktoré spustí zápalovú reakciu. Jej účelom je zbaviť sa baktérie, vírusu, ktorý tam nie je. Sprievodným znakom tohto zápalu je začervenanie, opuch, podprahové dráždenie nervových zakončení a to vyvoláva diskomfort,“ vysvetľuje primár CMO, MUDr. Roman Ondreička.

Čo spôsobuje alergiu?

Alergie vznikajú väčšinou v detstve, avšak môžu sa objaviť kedykoľvek aj počas života. Hlavnými príčinami sú genetické faktory, kozmetické prípravky, prostredie, v ktorom sa nachádzame a žijeme alebo lieky. Alergény môžu byť sezónne, napríklad peľ alebo celoročné – zvieracia srsť, prach, roztoče.

Ako zmierniť alergickú reakciu?

MUDr. Ondreička odporúča niekoľko spôsobov. „Najlepšie je vyhnúť sa alergénom. Veľakrát však pacient nevie načo má alergiu, takže je to dosť ťažké. Druhý spôsob je, keď viete, že ste boli v alergénnom prostredí, treba si vykvapkať oči umelými slzami a zbaviť sa alergénov. Ďalším spôsobom sú látky, ktoré stabilizujú a znižujú prah na odpoveď. Po nakvapkaní očných kvapiek netreba, napríklad, 30 zrniečok peľu, aby vznikla alergická reakcia, ale 60. Čiže tieto látky, v tomto prípade kvapky, posunú prah odpovede. Ďalšími látkami sú antihistaminiká. Tie na konci blokujú alergickú reakciu. A najsilnejšie sú kortikosteroidy. Mali by sme sa však snažiť, aby sme neboli liečení tými najsilnejšími liekmi, pretože tie majú nežiadúce účinky.“

Naše odporučenie

Vyhýbajte sa čo najviac alergénom. Ak sa alergická reakcia objaví, kontaktujte svojho lekára. Máte otázky týkajúce sa očnej alergie? Neváhajte nás kontaktovať.