oči v lete

O oči by sme sa mali starať počas celého roka, obzvlášť však v lete, ktoré je bohaté na slnko, športy, adrenalínové aktivity, cestovanie či kúpanie. Viete, ako sa správne starať o oči v lete?

Kvalitné slnečné okuliare ako povinná výbava

Povinnou každodennou výbavou, nielen počas leta, by mali byť slnečné okuliare. Pokiaľ však nie sú dostatočne kvalitné, môžu vašim očiam skôr ublížiť, ako pomôcť. Aby vám ochránili zrak, mali by obsahovať ochranný filter UV 400 a dôležitý je aj správny výber šošovky. Prečítajte si viac o výbere slnečných okuliarov. Slnečné okuliare by ste mali nosiť aj vtedy, ak používate kontaktné šošovky.

Bezpečné leto s kontaktnými šošovkami

Kontaktné šošovky sú síce praktickejšie, ako dioptrické okuliare, ale pri ich nosení je potrebné dodržiavať určité pravidlá. „Kontaktné šošovky by sa nemali nosiť dlhšie, ako je určené podľa jednotlivých typov. Je vhodné striedať ich s okuliarmi, aby si oči oddýchli. Základné pravidlo je neplávať a nepotápať sa so šošovkami najmä v jazerách a bazénoch. Mikroorganizmy, chlór či sinice vo vode môžu vyvolať začervenanie, slzenie, ale aj rôzne bolesti a zápaly. Ak už s nimi predsa len do vody pôjdete, zvoľte jednorázové šošovky, ktoré po doplávaní vyberiete a zahodíte. Po kúpaní je dobré prepláchnuť oči čistou vodou alebo umelými slzami a to aj v prípade, ak nenosíte okuliare a šošovky,“ radí MUDr. Nicol Kalinová.

Šoférovanie s prestávkami

Zrak dokáže potrápiť aj dlhé šoférovanie. „Okrem toho, že klesá pozornosť, oči sa ľahšie unavia. Vhodné je preto robiť si počas dlhej cesty pravidelné prestávky, aspoň každé dve hodiny,” radí MUDr. Kalinová.

Pozor na letné úrazy

Leto so sebou prináša aj častejšie športovanie a adrenalínové aktivity. Dávajte si preto pozor na úrazy, ako napríklad poranenia ostrým predmetom alebo konárom, úder do oka loptou pri športe, pády, zasiahnutie oka chemickou látkou alebo nevhodným kozmetickým prípravkom a ďalšie. V prípade akéhokoľvek úrazu, odporúčame čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Ventilátor a klimatizácia

Jednou z nástrah pre oči je aj klimatizácia a ventilátor. Dokážu rýchlo vyvolať zvýšené slzenie očí, čo vedie k ich vysušovaniu. „Pokiaľ je to možné, klimatizáciu a ventilátor používajte čo najmenej, prípadne použite zvlhčujúce očné kvapky“, odporúča MUDr. Nicol Kalinová.