10 otázok a odpovedí, ako si vybrať slnečné okuliare
Slnečné okuliare vás bez pochybností ochránia proti nepriaznivým vplyvom UV žiarenia. Dôležitý je správny výber vhodnej šošovky a kategória slnečných okuliarov podľa typu vykonávanej činnosti. Nezabúdajte však zabúdať, že chrániť zrak treba aj tým najmenším. Poďme sa preto spolu pozrieť na najčastejšie otázky.
1. Prečo je dôležité nosenie slnečných okuliarov?
Slnečné okuliare fungujú ako filter slnečného žiarenia. Ich najdôležitejšiu časť tvoria šošovky, ktoré chránia zrak pred poškodením. Jej zadná časť by mala obsahovať antireflexnú vrstvu, aby zabránila odrazu neprefiltrovaných slnečných lúčov od zadnej plochy šošovky do oka. Ideálne je vybrať si slnečné okuliare podľa prostredia: na bežné nosenie do mesta, na športovanie a iné aktivity.
2. Kde môžem kúpiť kvalitné slnečné okuliare?
Slnečné okuliare môžete kúpiť v očných optikách, ako je napríklad Očná optika 21, v špecializovaných kamenných predajniach alebo online obchodoch. Aby vám dostatočne ochránili zrak, mali by obsahovať ochranný filter UV 400. Túto hodnotu nájdete na etikete slnečných okuliarov, ktorá je súčasť kvalitných slnečných okuliarov.
3. Oplatí sa investovať do kvalitných slnečných okuliarov?
Ochrana vášho zraku je veľmi dôležitá, preto by ste mali zvážiť kúpu kvalitných slnečných okuliarov. Tie síce stoja viac, ale má to svoje opodstatnenie. V prvom rade vám poskytnú 100 percentnú ochranu proti UV slnečnému žiareniu a zároveň vďaka materiálom, z ktorých boli vyrobené, vám dlhšie vydržia, než lacné slnečné okuliare zo supermarketu.
4. Je dôležitý materiál, z ktorých sú slnečné okuliare vyrobené?
Slnečné okuliare musia byť vyrobené z materiálov, ktoré v prvom rade odolajú intenzívnemu slnečnému žiareniu a mechanickému poškodeniu. Väčšinou sa vyrábajú z plastu, zo skla alebo titánových zliatin. Plastové šošovky sú odolné voči rozbitiu, ale skôr sa poškriabu ako sklenené. Tento „nedostatok“ je možné eliminovať aplikáciou vrstvy proti poškriabaniu.
Šošovky môžeme rozdeliť aj na polarizačné a fototropné. Polarizačné šošovky tlmia odraz svetla od lesklých povrchov a fototropné prispôsobujú zafarbenie podľa intenzity slnečného žiarenia. Pri šoférovaní sú napríklad vhodné slnečné okuliare s antireflexnou vrstvou, ktorá sa pridáva na zadnú plochu šošovky, aby zabránila odrazu neprefiltrovaných slnečných lúčov od zadnej plochy šošovky do oka. Pre športovcov je dôležitá aj konštrukcia slnečných okuliarov. Mala by byť odolná voči potu a zhotovená z ľahkých materiálov.
5. Akú farbu šošovky si vybrať?
Vhodnú farebnosť šošovky slnečných okuliarov by vám mal poradiť profesionálny optik. Navštíviť môžete 21 Očná optika na Námestí Slobody 23 alebo na Dunajskej 20 v Bratislave, kde vám personál ochotne pomôže. Ak výber slnečných okuliarov nechávate výlučne na vás, mali by ste vedieť, že okuliarová šošovka má rôzne farebné tónovanie.
Existujú sivé šošovky, hnedé, žlté, červené, modré a zelené šošovky. Ak máte citlivé oči, zvoľte hnedé šošovky, ktoré sú zároveň vhodné pri rozptýlenom slnečnom svetle a spolu so šedými a zelenými šošovkami najmenej skresľujú. V prípade hmly a dažďa je vhodné zvoliť oranžové alebo žlté sklá. Zelené šošovky jemne menia spôsob vnímania farieb a zároveň obmedzujú únavu zraku. Ideálne zafarbenie šošovky zistíte, ak sa pozriete v prostredí, v ktorom vás majú slnečné okuliare chrániť, do zrkadla. Nemali by ste v ňom vidieť svoje oči.
6. Do akej miery je dôležitý tvar slnečných okuliarov?
V prvom rade by vám slnečné okuliare mali dobre sadnúť a pasovať k vášmu typu tváre. Nikde by vás nemali tlačiť a pri pohybe padať z nosa. Dôležité je aj to, aby nedeformovali pozorované objekty. Čím väčšia je šošovka (laicky povedané sklá), tým väčšiu ochranu poskytuje a súčasne chráni okolie okolo očí.
7. Musím nosiť slnečné okuliare, aj keď mám kontaktné šošovky v oku?
Jednoznačne áno, pretože len tak si zabezpečíte dostatočnú ochranu vašich očí, ich vonkajšiu, ako aj vnútornú štruktúru. Kontaktná šošovka totižto nepokrýva celý povrch oka a jeho okolia. Ľudia, ktorí používajú na ochranu proti UV žiareniu iba slnečné okuliare, škodlivé periférne žiarenie sa dostáva cez rohovku a preniknúť môže až do sietnice. Tí, ktorí si chránia zrak kontaktnými šošovkami aj okuliarmi, toto periférne žiarenie účinne blokujú.
8. Od akého veku by mali deti nosiť slnečné okuliare?
Deti by si viac ako dospelí mali chrániť oči proti pôsobeniu UV A a UV B žiareniu, pretože ich oko je omnoho citlivejšie. Netreba však dávať deťom pri každom pobyte vonku slnečné okuliare, aby sa u nich nevyvinula svetloplachosť. Dôležitá je pokrievka hlavy, šiltovka alebo klobúčik, aby slnečné lúče (hlavne pri mori) nedopadali priamo na šošovku oka. Pravidelné nosenie slnečných okuliarov je vhodné pre deti od 2 rokov. Mali by mať však filter UV 400 a na bočnej strane okuliarov uvedený certifikát CE so stupňom ochrany 2 až 3.
Ak však dieťa trpí tupozrakosťou, slnečné okuliare by nemalo nosiť, pretože dioptrické okuliare už majú v sklách UV filter.
9. Čo znamená označenie 0 až 4 na slnečných okuliaroch?
Kategórie 0, 1, 2, 3 a 4 označujú stupeň protislnečnej ochrany. Čím vyššie číslo, tým vyšší stupeň ochrany poskytuje. Stupeň 0 slúži skôr pre imidž, ako ochranu proti UV žiareniu. Pri nižšom slnečnom žiarení je možné použiť okuliare so stupňom ochrany 1 a kategóriu 2 a 3 pri vykonávaní rôznych športov, ako je beh, turistika alebo vodné športy. Pri poslednej aktivite sú vhodné šošovky s nízkou viditeľnosťou žiarenia a teda s kategóriou 4.
10. Mám nosiť slnečné okuliare, aj keď je zamračené?
UV lúče môžu prenikať aj priamo cez mraky, preto by ste aj za takéhoto počasia mali nosiť slnečné okuliare. Závisí však od toho, ako veľmi je obloha zatiahnutá. Nebezpečné môžu byť aj odrazy od vody, snehu alebo piesku.