oči v zime

5 pravidiel, ako sa starať o oči v zime

O zdravie svojich očí by ste sa mali starať počas celého roka, najmä však v zime. Dodržiavate týchto 5 pravidiel, ako sa starať o oči v zime?

1, Očné kvapky vždy po ruke

Studený vietor, suchý vzduch a striedanie chladného počasia a vykúrených priestorov dajú očiam poriadne zabrať. „Chladný a suchý vzduch môže zapríčiniť stratu vlhkosti očí, čo vedie k ich podráždeniu či svrbeniu. Vyhýbať by ste sa mali silnému vetru, nepodceňujte zariadenia na zvlhčovanie vzduchu v interiéri a majte po ruke zvlhčujúce očné kvapky,“ hovorí MUDr. Oleszja Krivszkij, lekárka z CMO Topoľčany.

2, Hygiena je základ

Ďalším dôležitým spôsobom starostlivosti o oči v zime je hygiena a to nielen v zime, ale počas celého roka. Pred spaním si vždy umyte tvár čistou vodou, dámy nepodceňujte odlíčenie očí. Na oči môžu mať vplyv aj prechladnutie, chrípka či rôzne baktérie, preto nezabúdajte na dôkladné a pravidelné umývanie rúk. Obzvlášť vtedy, ak používate kontaktné šošovky.

3, Slnečné okuliare aj v zime

Slnečné okuliare by ste nemali do skrine odkladať ani v zime. Hoci je slnečné žiarenie v zime slabšie, stále existuje. Slnečné okuliare chránia oči a sietnicu pred slnečným žiarením. Ich výber nepodceňujte, sklá okuliarov by mali byť naozaj kvalitné a mali by chrániť pred UVA aj UVB žiarením,“ radí MUDr. Oleszja Krivszkij. Ak neviete, ako si vybrať správne slnečné okuliare, prečítajte si našich 10 otázok a odpovedí.

4, Pozor na digitálnu únavu očí

Mobily, televízia, obrazovky počítačov a notebookov sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Obozretní by ste však mali byť najmä v zime, kedy sú dni kratšie a teda je aj menej denného svetla a o to viac sme vystavení umelému osvetleniu. Pokúste sa dodržiavať zlaté pravidlo „20/20/20” – po každých 20 minútach pred obrazovkou, sa najmenej 20 sekúnd pozerajte na predmet v diaľke 20 metrov. To pomôže zmierniť syndróm suchého oka. Pokiaľ trávite pred obrazovkou počítača naozaj celý deň, mali by ste častejšie žmurkať a zvážte použitie filtra na obrazovku.

5, Správna životospráva a hydratácia

Vedeli ste, že aj úprava životosprávy a stravovacích návykov môže ovplyvniť zdravie očí? Najmä v zime zaraďte do jedálnička potraviny s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín, ako napríklad, tuniaka, lososa, semienka či orechy. Zvýšte tiež príjem ovocia a zeleniny a nezabúdajte na dostatočné množstvo tekutín.