Ordinačné hodiny

Pon - Štv 08:00 - 16:30
Pia 08:00 - 14:00
Sobota zatvorené
Nedeľa zatvorené

Telefonický kontakt

0800 222 828
OBJEDNAŤ NA VYŠETRENIE
Optika 21

Excimer-laserové operácie

Centrum chirurgie sivého zákalu

Excimer laserové operácie sú vysoko efektívnym riešením na odstránenie krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu excimerovým laserom. V CMO vykonávame tento typ operácií od roku 2002, teda už viac ako 15 rokov. Za tento čas sme operovali tisíce pacientov. Na základe našich dlhoročných skúseností preferujeme v CMO metódu LASEK, ktorou sme urobili už takmer 9000 operácií.

Excimer laserové operácie v CMO vykonávame špičkovým prístrojom Allegretto Wave Eye Q 400 Hz. Práve tento laser je najrýchlejším systémom na svete, ktorý má FDA certifikát na všetky typy refrakčných chýb ( veľmi prísny a najdôležitejší certifikát, ktorý môže získať iba skutočne špičkový prístroj alebo liečivo).

Je zabezpečený technológiou Perfekt Pulse, ktorá kontroluje každý zásah laserového lúča, aby sa v kombinácii s eye trackerom, ktorý 400 krát za sekundu sleduje pohyb oka pacienta, dosiahla dokonalá centrácia. Týmto prístrojom sme schopní odoperovať krátkozrakosť do – 12D, ďalekozrakosť do +6D a astigmatizmus +/-6D.

LASEK je povrchová metóda, ktorá je úplne bezbolestná. Po operácii pacienti pociťujú zvyčajne 2-3 dni diskomfort, ktorý sa prejavuje pocitom cudzieho telieska v oku. Táto metóda však pre pacienta predstavuje najmenšie riziko akýchkoľvek komplikácií. Metóda LASEK je osvedčenou metódou s dlhodobo najstabilnejšími pooperačnými výsledkami.

Vek pacientov je pri rozhodovaní sa o operácií excimerovým laserom dôležitý. V CMO neoperujeme pacientov do 18 rokov z dôvodu, že vývoj oka nie je ešte zastabilizovaný a tak ani výsledok operácie by nebol stabilný. Pre pacienta by to znamenalo s veľkou pravdepodobnosťou ďalšie reoperácie v pomerne krátkom časovom období, čo nepovažujeme za etické. Každá operácia so sebou prináša určité riziko a mala by sa preto robiť vtedy, keď je veľká pravdepodobnosť stabilného pooperačného výsledku.

Ani u pacientov po 40-tke vo väčšine prípadov už operáciu neodporúčame a volíme radšej riešenie metódou PRELEX.

Ako to prebieha?

Pred operáciou je potrebné, aby ste sa objednali na recepcii nášho centra na predoperačné vyšetrenie. Ak používate kontaktné šošovky, je nevyhnutné, aby ste ich 14 dní pred termínom vyšetrenia prestali úplne používať. Vyšetrenie trvá cca 2 hodiny. Keďže súčasťou predoperačného vyšetrenia je aj vyšetrenie očného pozadia, ktoré sa robí pri rozšírenej zreničke, počítajte s tým, že cca 2 hodiny by ste nemali riadiť motorové vozidlo.

Ak vyšetrením nezistíme žiadne ochorenie, ktoré by bolo kontraindikáciou excimer laserovej operácie, dohodnete si termín operácie. Obidve oči sa operujú v „jednom sedení“.

V deň operácie...

V deň operácie prídete do nášho centra v dohodnutom termíne, bez akýchkoľvek obmedzení stravy. Operácia trvá cca 10 minút, pričom samotný zákrok iba niekoľko sekúnd a je úplne bezbolestná. Po operácii Vám do oka aplikujeme terapeutickú kontaktnú šošovku, ktorú Vám 4. deň po operácii, keď prídete na 1. pooperačnú kontrolu z oka vyberieme. Súčasne dostanete od nás očné kvapky a číslo na mobilný telefón, na ktorom je pre Vás pre prípad potreby 24 hodinová pohotovostná služba.

PRELEX – refrakčná výmena šošovky

Pacienti, ktorí majú 40 rokov a viac sa môžu zbaviť okuliarov a trvalo si zabezpečiť perfektné videnie na všetky vzdialenosti vďaka operácii PRELEX.

PRELEX je operácia, kedy sa pacientovi odstráni jeho vlastná šošovka a na jej miesto sa implantuje umelá vnútroočná šošovka, obyčajne multifokálna alebo tórická multifokálna šošovka. Operácia je bezbolestná a trvá cca 10-15 minút. Ani po operácii pacienti nepociťujú žiadne bolesti. Oči sa operujú postupne, spravidla s niekoľkodňovým odstupom.

Pacienti zvyčajne už na druhý deň po operácii vidia perfektne . Veľkou výhodou tejto operácie je, že je to operácia so stabilným výsledkom, pretože implantát zostáva plne funkčný až do konca života pacienta.

Operácia PRELEX nie je hradená zdravotnými poisťovňami, keďže sa nejedná o zdravotnú indikáciu, ale o rozhodnutie pacienta zbaviť sa okuliarov, alebo kontaktných šošoviek.

Ako to prebieha?

Pred samotnou operáciou je potrebné, aby ste sa objednali na predoperačné vyšetrenie, ktoré trvá cca 2 hodiny a stojí 50 EUR. Je to komplexné predoperačné očné vyšetrenie, súčasťou ktorého je aj výber implantátu a výpočet jeho dioptrickej hodnoty. Keďže vyšetrenie sa robí pri rozšírenej zreničke, počítajte s tým Po vyšetrení si dohodnete termín operácie.

V deň operácie...

Do nášho centra prídete v dohodnutý termín, pričom sa ráno môžete najesť ako obvykle. So sebou si prinesiete iba interné predoperačné vyšetrenie. Operácia je bezbolestná a zvyčajne netrvá dlhšie ako 10-15 minút. Približne 1 hodinu po operácii odchádzate domov vybavený očnými kvapkami a inštrukciami, ako postupovať v pooperačnom období. Súčasne Vám poskytneme aj mobilné telefónne číslo s 24 hodinovou nepretržitou službou na telefóne, kde môžete kedykoľvek v prípade potreby zavolať.

Na druhý deň po operácii prídete na prvú pooperačnú kontrolu, ktorá je bezplatná a trvá zvyčajne 15-20 minút.