Ordinačné hodiny

Pon - Štv 08:00 - 16:30
Pia 08:00 - 14:00
Sobota zatvorené
Nedeľa zatvorené

Telefonický kontakt

0800 222 828
OBJEDNAŤ NA VYŠETRENIE
Optika 21

Excimer laserová operácia očí

Centrum chirurgie sivého zákalu

Excimer laserové operácie sú vysoko efektívnym a bezpečným riešením na odstránenie krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu excimerovým laserom. V CMO vykonávame tento typ operácií od roku 2002, teda už viac ako 17 rokov. Za tento čas sme operovali tisíce pacientov. Na základe našich dlhoročných skúseností preferujeme metódu LASEK, ktorou sme urobili už takmer 9000 operácií.

Metóda LASEK patrí do skupiny povrchových refrakčných operácií rohovky (metóda bez rezu) a pre pacienta predstavuje najmenšie riziko akýchkoľvek komplikácií. Metóda LASEK je osvedčenou metódou s dlhodobo najstabilnejšími pooperačnými výsledkami.

Rozdiel medzi povrchovou a hĺbkou metódou

Základom oboch metód je excimerový laser. Povrchová a hĺbková metóda sa líšia v príprave oka na zákrok excimerovým laserom. Pri hĺbkovej metóde sa na túto prípravu využíva femtosekundový laser. Hlavným rozdielom je, že pri povrchovej metóde sa korekcia dioptrií vykonáva len na povrchu rohovky, zatiaľ čo pri hĺbkovej metóde je to vo vnútri rohovky.

Povrchová mäkká vrstva zvaná epitel je pri metóde LASEK po aplikácii špeciálneho roztoku, ktorý znižuje adhéziu jednotlivých buniek epitelu jemne odpreparovaná. Epitelizácia rohovky, t.j. obnovenie epitelu nastane v priebehu 7 až 10 dní po operácií, na rozdiel od hlbokej metódy vykonávanej femtosekundovým laserom, pri ktorej sa laserom reže do cca 110 mikrónov rohovky (do hĺbky cca 20% hrúbky rohovky), aby sa vytvorila lamela/flap.

Prečo sme sa rozhodli preferovať metódu LASEK?

1) Oveľa menšie riziko komplikácií pri vytváraní povrchového flapu/lamely v porovnaní s hlbokými metódami LASIK a FemtoLasik.

2) Veľmi šetrné vytváranie flapu bez použitia podtlaku na fixovanie oka, ktoré je nutné pri hlbokých metódach. Epitel má 100% regeneračnú schopnosť, teda pri LASEKU dochádza k jeho kompletnej obnove.  Pri hlbokých metódach každá komplikácia, ako nakrčenie flapu, vrastanie povrchového epitelu pod flap a pod. môžu zapríčiniť trvalé následky vo videní.

3) V prípade vzniku povrchovej infekcie oveľa jednoduchší manažment a vysoká pravdepodobnosť jej zvládnutia, oproti hlbokým metódam, kedy sa infekcia šíri vo vnútri rohovky.

4) Žiadne riziko difúznej lamelárnej keratitídy, ako neinfekčná reakcia na materiály použité pri operáciách v hlbokých vrstvách rohovky.

5) Pri metóde LASEK na rozdiel od spomínaných hlbokých metód nedochádza k preťatiu nervových pletevcov, ktorých dôležitou funkciou je stimulácia tvorby sĺz. Z tohto dôvodu veľa ľudí po hlbokých metódach pociťuje diskomfort v podobe suchého oka.

Pre koho je vhodná excimer laserová operácia očí?

Excimer laserová operácia je vhodná pre ľudí, ktorí majú stabilnú refrakčnú chybu aspoň 1 rok a viac ako 18 rokov. V CMO operujeme krátkozrakosť do -12 D, ďalekozrakosť do +6D a astigmatizmus do +/- 6D.

Vek je pri rozhodovaní sa o operácií excimerovým laserom dôležitý. V CMO neoperujeme ľudí do 18 rokov z dôvodu, že vývoj oka nie je ešte zastabilizovaný a tak ani výsledok operácie by nebol stabilný. Pre pacienta by to znamenalo s veľkou pravdepodobnosťou ďalšie reoperácie v pomerne krátkom časovom období, čo nepovažujeme za etické. Každá operácia so sebou prináša určité riziko a mala by sa preto robiť vtedy, keď je veľká pravdepodobnosť stabilného pooperačného výsledku.

Za jedinú medicínsku indikáciu operácie dieťaťa excimerovým laserom považujeme veľký dioptrický rozdiel medzi jedným a druhým okom (anizometropiu), z čoho vyplýva u detí  veľká hrozba tupozrakosti, alebo sa pacientovi nedajú predpísať také okuliare, aké potrebuje. Túto operáciu však musí indikovať špecialista – detský oftalmológ.

Excimer laserovú operáciu vo väčšine prípadov neodporúčame ani u ľudí po 40-tke a volíme radšej riešenie metódou PRELEX (refrakčná výmena šošovky). 

Excimer laserová operácia očí nie je vhodná:

 • u ľudí mladších ako 18 rokov
 • u ľudí s nestabilnou, rýchle rastúcou krátkozrakosťou
 • v tehotenstve a počas dojčenia
 • u ľudí s kardiostimulátorom
 • u ľudí s iným ochorením oka, ktoré je kontraindikované (napr. glaukóm)
 • u ľudí so sklonom k tvorbe keloidných jaziev

Plusy a mínusy povrchovej metódy LASEK

+ bezbolestný zákrok, ktorý trvá približne 10 až 15 minút

+ bez rezu rohovky

+ rýchle hojenie rohovky

+ nižšia tvorba pooperačných jazvičiek

+ najmenšie riziko akýchkoľvek komplikácií

+ možno vykonávať kontaktné športové aktivity bez významného rizika

+ dlhodobo najstabilnejšie pooperačné výsledky

+ LASEK je vhodný aj pre pacientov s príliš tenkou rohovkou pre hĺbkovú metódu

+ keďže sa využíva 1 a nie 2 typy laserov cena operácie je nižšia

- po operácii pacienti pociťujú zvyčajne 2 až 3 dni diskomfort, ktorý sa prejavuje pocitom cudzieho telieska v oku

- postupné vyostrovanie videnia

Prístrojové vybavenie

Excimer laserové operácie v CMO vykonávame špičkovým prístrojom Wavelight Allegretto Eye-Q 400 Hz. Práve tento laser je najrýchlejším systémom na svete, ktorý má FDA certifikát na všetky typy refrakčných chýb (veľmi prísny a najdôležitejší certifikát, ktorý môže získať iba skutočne špičkový prístroj alebo liečivo).

Je zabezpečený technológiou Perfekt Pulse, ktorá kontroluje každý zásah laserového lúča, aby sa v kombinácii s eye trackerom, ktorý 400 krát za sekundu sleduje pohyb oka pacienta, dosiahla dokonalá centrácia.

Priebeh operácie LASEK

Pred operáciou LASEK

Pred excimer laserovou operáciou je potrebné absolvovať v našom centre predoperačné vyšetrenie. Až na základe posúdenia výsledkov predoperačného vyšetrenia, dioptrickej chyby a Vášho celkového zdravotného stavu lekár zistí, či ste na zákrok vhodným kandidátom. Predoperačné vyšetrenie trvá približne 2 hodiny. Ak vyšetrením nezistíme žiadne kontraindikácie, dohodnete si termín operácie.

Upozornenie:

 • Ak používate kontaktné šošovky, je nevyhnutné, aby ste ich 14 dní pred termínom vyšetrenia prestali úplne používať. Rovnaké obmedzenie platí aj pred samotnou operáciou.
 • Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozširenie zreničiek kvapkami, čo spôsobuje dočasnú neschopnosť zaostriť. Počítajte preto s tým, že po vyšetrení by ste približne 2 až 3 hodiny nemali riadiť motorové vozidlo.

V deň operácie

V deň operácie prídete do nášho centra v dohodnutom termíne, bez akýchkoľvek obmedzení stravy. Operácia je úplne bezbolestná, trvá  10 až 15 minút a obidve oči sa operujú v „jednom sedení“. V rámci predoperačnej prípravy Vám sestrička opakovane do očí aplikuje anestetické kvapky na znecitlivenie.

Samotný priebeh operácie

Pri metóde LASEK sa pôsobením špeciálneho roztoku uvoľní povrchová mäkká vrstva zvaná epitel, ktorá sa odklopí. Následne sa pôsobením excimerového  lasera vykoriguje dioptrická chyba a epitel sa priklopí na pôvodné miesto. Na záver Vám aplikujeme terapeutické kontaktné šošovky, ktorú Vám pri prvej kontrole (4. deň po operácii) vyberieme.

Počas operácie je Vašou úlohou pozerať sa na blikajúce svetielko umiestnené nad jeho hlavou. Ak by ste pohli okom, nemusíte sa obávať. Laser je vybavený technológiou Perfect Pulse, ktorá kontroluje každý zásah laserového lúča a tzv. eye tracker systémom, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie pohyby oka. Ak sa teda pozriete iným smerom, laser sa automaticky zastaví.

Po operácii odchádzate domov vybavený očnými kvapkami a inštrukciami, ako postupovať v pooperačnom období. Súčasne Vám poskytneme aj mobilné telefónne číslo s 24 hodinovou nepretržitou službou na telefóne, kde môžete kedykoľvek v prípade potreby zavolať.

Po operácii LASEK

Na prvú pooperačnú kontrolu prídete 4. deň po operácii, kedy Vám z očí vyberieme terapeutické kontaktné šošovky. Približne týždeň po operácii nasleduje druhá pooperačná kontrola. Ďalšie kontroly Vás čakajú po 1 mesiaci a po 3 mesiacoch od zákroku. Ďalšie termíny kontrol stanoví lekár individuálne podľa potreby.

 • Prvé 2 až 3 dni po operácií sa snažte čo najviac odpočívať. Keďže prebieha štádium hojenia rohovky, odporúčame kľudový režim. V prvých 2 až 3 dňoch po operácii môžete pociťovať diskomfort, ktorý sa prejavuje slzením, jemným rezaním alebo pocitom cudzieho telieska. Je to veľmi individuálne, no každopádne tieto pocity nie sú nebezpečné.
 • Počas prvých dní po operácii budete mať obmedzenú schopnosť práce na počítači, pozerania TV a čítania.
 • Minimálne 2 týždne po operácii sa vyhýbajte zafajčenému a znečistenému prostrediu.
 • Kúpanie v bazénoch a morskej vode nedoporučujeme  4 až 6 týždňov po operácii.
 • Ak ste pred operáciou robili silové športy, môžete v nich pokračovať cca 2 týždne po operácii. Kontaktné športy (box a pod.) nevykonávajte 4 až 6 týždňov po operácii.

PRELEX - odstránenie dioptrií na čítanie, aj do diaľky

Ak máte 40 rokov a viac môžete sa zbaviť okuliarov a natrvalo si zabezpečiť perfektné videnie na všetky vzdialenosti vďaka operácii PRELEX.

Po 40. roku života začínajú ľudia pociťovať zhoršené videnie na blízko a to dokonca aj tí, ktorí dovtedy nemali žiadnu dioptrickú chybu. Ide totiž o prirodzený proces, ktorý súvisí so starnutím oka a nazýva sa presbyopia.

Presbyopia a jej príznaky

Presbyopia (vetchozrakosť) je odborný názov pre tzv. stareckú slabozrakosť alebo ľudovo povedané „chorobu krátkych rúk“. Presbyopia však nie je choroba v pravom zmysle slova, ale skôr dôsledok fyziologického starnutia organizmu, čo znamená, že pred ňou niet úniku. Šošovka, rovnako ako všetky časti ľudského tela, podlieha starnutiu, stáva sa tuhšou a menej pružnou, čo oku znemožňuje dobre zaostrovať. Presbyopia sa zvyčajne objavuje medzi 40. a 45. rokom života.  Záleží aj na tom, aký je váš zrak pred jej vznikom. Pri ďalekozrakosti sa prejavuje skôr, pri krátkozrakosti sa naopak objavuje neskôr.

Rannú presbyopiu si obvykle príliš neuvedomujeme a riešime ju tak, že si pri čítaní text držíme ďalej od tela (natiahneme ruky) a hľadáme vzdialenosť, pri ktorej sú písmenká ostré. Prvý príznak slabozrakosti sa teda prejavuje ako neschopnosť zaostriť do blízka. S pribúdajúcim vekom sa objavujú ťažkosti s videním na strednú vzdialenosť - napríklad pri práci na počítači, aj do diaľky. Niektorí ľudia pociťujú taktiež únavu, bolesť očí alebo hlavy.

Okuliarov vás zbaví PRELEX - refrakčná výmena šošovky

PRELEX je skratka z anglického presbyopic lens exchange, čo v preklade znamená výmena presbyopickej šošovky. Operačná metóda PRELEX predstavuje alternatívu k noseniu viacerých okuliarov alebo k noseniu bifokálnych či multifokálnych okuliarov. Podstata tohto bezbolestného operačného zákroku spočíva v implantácií multifokálnej (bifokálnej alebo trifokálnej) vnútroočnej šošovky, ktorá pacientom zabezpečí ostré videnie bez nutnosti používať okuliare. Oči sa operujú postupne, spravidla s niekoľkodňovým odstupom, ale je možné operovať aj obidve oči súčasne , v „jednom sedení“.

Pre koho je vhodná metóda PRELEX ?

Operačná metóda PRELEX rovnako ako aj iné očné zákroky nie je vhodná pre každého pacienta. Predpokladom pre absolvovanie operácie PRELEX je vek nad 40 rokov a potreba okuliarov na čítanie a zároveň na diaľku.

Či ste vhodným kandidátom na absolvovanie tejto operácie môžeme definitívne určiť až po dôkladnom vyšetrení. Dôraz kladieme na zhodnotenie vášho individuálneho prípadu – vašu dioptrickú chybu, prítomnosť ďalších očných ochorení, vek, pracovné zaradenie i voľnočasové aktivity, ktorým sa venujete.

Plusy a mínusy operácie PRELEX

+ metóda PRELEX  vás zbaví okuliarov na čítanie i okuliarov do diaľky naraz

+ stabilný výsledok - trvalá korekcia dioptrickej chyby do konca života

+ operácia je bezbolestná a ani po operácii pacient nepociťuje žiadnu bolesť

+ zákrok definitívne odstráni riziko vzniku sivého zákalu

+ rýchla rekonvalescencia

+ efekt operácie už na druhý deň po zákroku

- adaptačné obdobie môže byť 8 - 12 týždňov po operácií (proces neuroadaptácie – mozog sa učí adaptovať novým stimulom)

- operácia môže spôsobiť zhoršené videnie v šere a tme

Implantáty - vnútroočné šošovky

Vieme, že nielen bezchybný a odborne prevedený zákrok, ale aj výber implantátu je pre vašu kvalitu videnia a dlhodobú spokojnosť veľmi dôležitý, preto vám ponúkame len tie najkvalitnejšie implantáty renomovaných svetových značiek.

Prvé vnútroočné šošovky boli vyrábané z plexiskla, dnes sa za najkvalitnejší materiál považuje hydrofóbny akrylát, z ktorého sú vyrobené všetky šošovky implantované na našej klinike. Samozrejme, používame výhradne šošovky foldovateľné, t.j. také, ktoré sa dajú do oka implantovať cez miniatúrny otvor (cca 1,8 mm), ktorý nie je potrebné šiť. Ďalším dôležitým faktorom pri výbere vnútroočnej šošovky je povrchová úprava. Doteraz bežné, tzv. sférické šošovky sme vymenili za asférické, pretože umožňujú ešte kvalitnejšie videnie.

Pri operácií PRELEX implantujeme tzv. multifokálne šošovky ,  bifokálne alebo trifokálne. Bifokálne šošovky sú  2-ohniskové vnútroočné šošovky, ktoré vám umožnia vidieť do blízka aj do diaľky bez okuliarov. Trifokálne šošovky sú najnovším typom viacohniskových vnútroočných šošoviek a odstránia vám dioptrie na všetky tri vzdialenosti - do blízka, na strednú vzdialenosť, aj do diaľky. Trifokálne šošovky sú ideálne pre ľudí, ktorí majú vysoké požiadavky na perfektné videnie aj na strednú vzdialenosť – veľa čítajú, pracujú na počítači alebo na tablete.

Pacientom s vyšším astigmatizmom (nepravidelné zakrivenie rohovky) implantujeme torické šošovky (bifokálne alebo trifokálne), keďže klasické multifokálne šošovky by ich od okuliarov neoslobodili.

V ponuke máme aj šošovky s ochranným filtrom, ktoré chránia miesto najostrejšieho videnia – žltú škvrnu a znižujú pravdepodobnosť vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD). V prípade implantácie takéhoto typu šošovky si môžete ešte vybrať šošovku so stálym filtrom, alebo šošovku s filtrom, ktorý reaguje na intenzitu svetla - fotochromatickú šošovku.

Operácia PRELEX nie je hradená zdravotnými poisťovňami, keďže sa nejedná o zdravotnú indikáciu, ale o rozhodnutie pacienta zbaviť sa okuliarov, alebo kontaktných šošoviek.

Ako prebieha operačný zákrok metódou PRELEX? 

Pred operáciou PRELEX

Pred operáciou je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie, ktoré nám poskytne všetky dôležité informácie o zdravotnom stave vašich očí. Súčasťou predoperačného vyšetrenia je vyšetrenie zrakovej ostrosti, zmeranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie predného a zadného segmentu oka, vyšetrenie na endotelovom mikroskope, prípadne rohovková topografia.

Zároveň absolvujete biometrické meranie, ktoré nám pomáha stanoviť parametre pre výber vášho implantátu - umelej vnútroočnej šošovky. Naši lekári vám poskytnú všetky potrebné informácie a pomôžu vám vybrať typ implantátu podľa vašich preferencií.

Následne si dohodnete termín operácie a predpíšeme vám očné kvapky, ktoré si budete podľa pokynov aplikovať tri dni pred operáciou. Predoperačné vyšetrenie trvá približne 2 hodiny.

Upozornenie:

 • Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozšírenie zreničiek kvapkami, čo spôsobuje dočasnú neschopnosť zaostriť. Počítajte preto s tým, že po vyšetrení by ste približne 2 až 3 hodiny nemali riadiť motorové vozidlo.
 • Okrem predoperačného vyšetrenia v CMO je potrebné absolvovať aj interné predoperačné vyšetrenie, u svojho obvodného lekára.

V deň operácie

Do nášho centra prídete v dohodnutý termín, pričom sa ráno môžete najesť ako obvykle. So sebou si treba priniesť iba doklad totožnosti, kartičku poistenca zdravotnej poisťovne a interné predoperačné vyšetrenie. V deň operácie u nás strávite približne 2 - 2,5 hodiny, no samotná operácia netrvá dlhšie ako 15 minút. Po príchode na kliniku sa vám budú venovať naše sestričky. V rámci predoperačnej prípravy vám aplikujú anestetické kvapky, vďaka ktorým bude zákrok bezbolestný.

Priebeh operácie PRELEX

Sestrička vás odvedie na operačnú sálu, kde vás uloží na operačný stôl. Následne vám dezinfikuje kožu okolo operovaného oka a na tvár vám priloží rúšku. Lekár vám bude dávať inštrukcie, aby ste vedeli, čo máte robiť a kam sa pozerať. Očné viečka budete mať proti žmurkaniu pridržané pomocou fixátora a na oko bude svietiť svetlo. Počas operácie lekár najskôr pomocou ultrazvuku odstráni obsah šošovky. Následne do pôvodného puzdra šošovky implantuje cez miniatúrny rez (1,8 - 2,2 mm) implantát - vnútroočnú šošovku. Takto malú operačnú ranu nie je potrebné vôbec šiť, pretože sa sama uzatvorí.

Približne 1 hodinu po operácii odchádzate v sprievode blízkej osoby domov. Vybavený budete očnými kvapkami a inštrukciami, ako postupovať v pooperačnom období. Súčasne vám poskytneme aj mobilné telefónne číslo s 24 hodinovou nepretržitou službou na telefóne, kde môžete kedykoľvek v prípade potreby zavolať.

Po operácii PRELEX

Na druhý deň po operácii prídete na pooperačné vyšetrenie, ktoré je bezplatné a trvá zvyčajne 15 až 20 minút. Druhá pooperačná kontrola býva približne týždeň po operácií. Termíny ďalších pooperačných vyšetrení vám stanoví lekár individuálne.

Pooperačný režim a rekonvalescencia

Pacienti zvyčajne už na druhý deň po operácii vidia perfektne, pričom kvalita videnia sa ešte zdokonaľuje procesom neuroadaptácie až 3 mesiace po operácii. Do práce sa môžete vrátiť približne po troch dňoch od operácie (ak však pracujete v infekčnom prostredí, je vhodné nastúpiť až po uplynutí 4 týždňov).

Pooperačný režim si vyžaduje nasledovné obmedzenia:

2 týždne sa vyhýbajte pobytu v zafajčenom alebo prašnom prostredí, nekúpte sa vo verejných bazénoch a nevykonávajte extrémne náročnú fyzickú aktivitu. Dámam taktiež odporúčame zdržať sa maľovania očí po dobu 2 týždne.

Obmedzenia po refrakčnej výmene šošoviek sa môžu meniť individuálne podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.