Ordinačné hodiny

Pon - Štv 08:00 - 16:30
Pia 08:00 - 14:00
Sobota zatvorené
Nedeľa zatvorené

Telefonický kontakt

0800 222 828
OBJEDNAŤ NA VYŠETRENIE
Optika 21
Centrum chirurgie sivého zákalu

Najčastejšou operáciou v našom centre je operácia sivého zákalu s implantáciou umelej vnútroočnej šošovky. Operácia je bezbolestná a trvá cca 15 minút. Pacienti bolesť nepociťujú ani po operácii. Sivý zákal je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v populácii veľmi často. Je to zväčša degeneratívne ochorenie šošovky, ktoré sa prejavuje stratou kontrastného videnia. Ojedinele môže byť sivý zákal spôsobený ak dôsledok poranenia oka v minulosti.

Operáciou sivého zákalu sa odstraňuje pacientova skalená šošovka a na jej miesto do pôvodného puzdra sa implantuje cez miniatúrny rez 1,8-2,2 mm umelá vnútroočná šošovka.

V CMO implantujeme iba najkvalitnejšie šošovky svetových výrobcov. Pacient si má možnosť po konzultácii s očným lekárom vybrať typ implantátu predovšetkým podľa svojich preferencií. V CMO poskytujeme pacientom celú škálu implantátov – umelých vnútroočných šošoviek od monofokálnych až po multifokálne.

Ak máte už diagnostikovaný sivý zákal, alebo pociťujete stratu kontrastného videnia, prípadne iné príznaky zhoršovania zraku, objednajte sa telefonicky, mailom alebo osobne na recepcii nášho centra na predoperačné vyšetrenie. Jediným možný riešením v prípade sivého zákalu je operácia.

Ako to prebieha?

Vyšetrenie trvá cca 2 hodiny a stojí 50 EUR. Je to komplexné predoperačné očné vyšetrenie, súčasťou ktorého je aj výber implantátu a výpočet jeho dioptrickej hodnoty. Keďže vyšetrenie sa robí pri rozšírenej zreničke, počítajte s tým Po vyšetrení si dohodnete termín operácie.

V deň operácie...

Do nášho centra prídete v dohodnutý termín, pričom sa ráno môžete najesť ako obvykle. So sebou si prinesiete iba interné predoperačné vyšetrenie. Operácia je bezbolestná a zvyčajne netrvá dlhšie ako 10-15 minút. Približne 1 hodinu po operácii odchádzate domov vybavený očnými kvapkami a inštrukciami, ako postupovať v pooperačnom období. Súčasne Vám poskytneme aj mobilné telefónne číslo s 24 hodinovou nepretržitou službou na telefóne, kde môžete kedykoľvek v prípade potreby zavolať. Na druhý deň po operácii prídete na prvú pooperačnú kontrolu, ktorá je bezplatná a trvá zvyčajne 15-20 minút. Operáciu sivého zákalu hradia pacientom nášho centra všetky zdravotné poisťovne.

Implantáty - umelé vnútroočné šošovky

Umelé vnútroočné šošovky (VOŠ) sú v podstate okuliarové šošovky (sklá) umiestnené do oka. Prvé umelé vnútroočné šošovky boli vyrábané z plexiskla, dnes sa za najkvalitnejší materiál považuje hydrofóbny akrylát. Základným typom VOŠ používaným na našom pracovisku sú číre šošovky z hydrofóbneho materiálu. Samozrejme implantujeme výhradne šošovky foldovateľné, t.j. také, ktoré sa dajú do oka implantovať cez taký malý rez, že oko po operácii nie je potrebné vôbec šiť. S takouto „najjednoduchšou“ šošovkou pacient vidí dobre na jednu vzdialenosť (nablízko, alebo do diaľky) na druhú potrebuje okuliare. Presne tak, ako takmer každý starší človek. Ďalším dôležitým faktorom pri výbere implantátu – VOŠ je povrchová úprava. Doteraz bežné, tzv. sférické šošovky sme vymenili za asférické, lebo umožňujú ešte kvalitnejšie videnie.

Na našom pracovisku vieme však pre pacienta zabezpečiť každý typ šošovky, ktorý sa v súčasnosti vo svete vyrába, lebo na našom pracovisku sa v konečnom dôsledku rozhoduje o tom, aký implantát bude použitý - pacient.

  • Ak má pacient cukrovku a je predpoklad, že jeho sietnica bude musieť byť v budúcnosti ošetrená laserom odporúčame tzv. diabetickú šošovku. Tá má väčší priemer optickej časti (7 mm), čo v prípade potreby umožní ošetriť laserom väčšiu plochu na sietnici.
  • Ak má pacient nepravidelne zakrivenú rohovku, tzv. astigmatizmus, môže si vybrať tzv. tórickú šošovku, ktorá tento nedostatok odstráni.
  • Pacienti sa môžu rozhodnúť aj pre šošovku s ochranným filtrom, ktorý chráni miesto najostrejšieho videnia – žltú škvrnu a znižuje pravdepodobnosť vzniku vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD). Ochorenia, ktoré sa vyskytuje čoraz častejšie. V prípade implantácie takéhoto typu šošovky sa ešte pacient môže rozhodnúť pre šošovku so stálym filtrom, alebo šošovku s filtrom, ktorý reaguje na intenzitu svetla - fotochromatickú šošovku.
  • Ak pacient vôbec nechce nosiť po operácii okuliare, má možnosť vybrať medzi šošovkou pseudoakomodačnou a multifokálnou. Tieto typy šošoviek umožňujú pacientovi bežný život ( šoférovanie, nákupy, sledovanie tv, čítanie a pod. bez okuliarov. Na čítanie napr. príbalového letáku k liekom však už nestačia).
  • Ak má pacient vysokú krátkozrakosť, alebo ďalekozrakosť (nie sivý zákal), ktoré už nemôžu byť operované excimerovým laserom, máme možnosť mu implantovať VOŠ tzv. fakickú. Pri tejto operácii nad vlastnú šošovku pacienta na dúhovku fixujeme umelú VOŠ.

Nie každá šošovka je však vhodná pre každého pacienta, ale pre každého pacienta vieme nájsť a aj zaobstarať v krátkom čase šošovku, ktorá je pre neho najvhodnejšia. Ceny implantátov – umelých VOŠ sú tiež rôzne a mnohé prekračujú rámec úhrady zdravotnými poisťovňami. Pacienti si však majú možnosť šošovku vybrať a doplatiť iba rozdiel medzi obstarávacou cenou šošovky a úhradou zdravotnej poisťovne. Vhodnosť jednotlivých typov šošoviek pre konkrétneho pacienta, ako aj prípadný doplatok nad rámec úhrady zdravotnou poisťovňou je súčasťou rozhovoru pacienta s lekárom pri predoperačnom vyšetrení.