Spozorovali ste na vašich očiach, že v zimných mesiacoch pri prechádzke na čerstvom vzduchu alebo po ceste do práce, sa vám kotúľajú slzy po tvári?

Slzenie očí: Chráňte si svoj zrak aj v zime!

Slzenie očí nie je nič príjemné, keďže jemné kvapky valiace sa z oka nie je možné zastaviť. Príčinou ich vzniku je chlad, vietor, sneh, ale aj kúrenie v bytoch a kanceláriách, ktoré očiam neprospievajú.

Zima predstavuje nástrahy nielen pre vodičov na neupravených vozovkách, pre chodcov na neodhrnutých chodníkoch, ale aj pre všetkých ľudí s citlivými očami. Pri chladnom vzduchu dochádza k zvýšenému odparovaniu sĺz alebo nadmernému vysúšaniu povrchu oka. Slzenie očí alebo „zimný plač“ môže v niektorých prípadoch viesť až k dermatitíde, keďže pokožka okolo očí je veľmi citlivá. Preto sa neodporúča neustále utieranie sĺz papierovou vreckovkou ale radšej textilnou.

Slzenie očí a ich príčina

Slzenie očí je častým príznakom poruchy povrchu oka a sĺz. Za normálnych okolností by sa slzy mali držať na povrchu oka, avšak namiesto toho vytekajú cez okraj viečok smerom von z oka. Môžu za to vonkajšie podnety, ktoré oko podráždia alebo nesprávne zloženie sĺz. Voda obsiahnutá v slzách nemôže jednoducho priľnúť k povrchu oka a neustále z neho vyteká. Preto si chráňte oči hlavne pri zimnej lyžovačke, v bytových priestoroch alebo pri silnom vetre.

Slziace oko

Zimná lyžovačka

Pri turistike vo vysokohorskom prostredí alebo pri lyžovaní, kedy sa slnečné lúče násobkom odrážajú od snehu, je potrebné chrániť si oči dvojnásobne. Riešením sú slnečné okuliare - kvalitné, ktoré ochránia vrchnú vrstvu rohovky a zabránia tak „slnečnej“ alebo „snežnej slepote“. V prípade, že na svahu uprednostníte kontaktné šošovky, treba počítať s tým, že v zime a vetre rohovka oka viac vysychá a šošovky jej bránia v príjme kyslíka. Neskôr môžete mať pocit podráždeného oka, preto na svahu odporúčame používanie jednorazových kontaktných šošoviek.

Lyžiar na kopci

Bytové priestory

Očiam neprospieva tak chladné, ako aj suché prostredie v uzavretých priestoroch. Interiéry bytov sú väčšinou v zimnou období nadmerne vykurované, čo môže mať za následok vysušovanie prirodzeného prostredia oka a kvalitu sĺz. V zimnom období preto v domácnostiach odporúčame používať zvlhčovače vzduchu, odparovače na radiátoroch a používanie umelých sĺz do oka.

Dievča v kancelárii

Silný vietor

V zimnom období sa silnému vetrisku nevyhneme. Ľudské oko totižto reaguje na akýkoľvek vonkajší podnet. Ide o bežnú reflexnú reakciu, preto si oči najlepšie ochránite slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Pre dámy odporúčame vyhýbať sa používaniu make-upov, špirál a očných krémov, ktoré by mohli oko ešte viac rozdráždiť.

Bazény a sauny

Aj keď sa počas zimy odporúča návšteva sáun a bazénov, nositelia kontaktných šošoviek môžu byť po takejto návšteve náchylnejší na zápaly spojiviek. Príčinou sú nebezpečné baktérie, ktoré sa vo vlhkom a teplom prostredí rýchlejšie premnožujú a usádzajú sa na kontaktnej šošovke. Podráždenie oka môžu vyvolať aj dezinfekčné prostriedky pridávajúce sa do plaveckých bazénov a víriviek. Ak preto zvyknete plávať s kontaktnými šošovkami, používajte vždy plavecké okuliare.

Muž plávajúci v bazéne

Slzenie očí a choroby

V prípade, že okrem nadmerného slzenia očí máte ďalšie sprievodné prejavy, ako škrabanie, nepríjemné pocity v oku alebo precitlivenosť na svetlo, navštívte očného lekára. Tieto pridružené prejavy môžu totižto súvisieť so zápalom oka alebo inými očnými chorobami. Ak cítite, že vaše oči nie sú celkom v poriadku, kontaktujte našu kliniku CMO, radi vám dáme termín vyšetrenia. 

 

comments powered by Disqus Všetky novinky