Po operačnom zákroku PRELEX už viac nebudete potrebovať okuliare na čítanie a ani na diaľku.

10 otázok a odpovedí: PRELEX, korekcia dioptrií po 40-tke

Oči majú cenu zlata. Vďaka očiam sa pozeráme na svet, komunikujeme, pracujeme, inšpirujeme sa okolím a zabávame. Je úplne prirodzené, že ak nastanú nejaké komplikácie so zrakom a očný lekár navrhne operáciu očí, naskočia nám zimomriavky a prepadneme malej panike. Niet sa však čoho obávať. Vďaka medicínskemu pokroku a moderným technológiám sú dnes operácie očí bezpečné a bezbolestné.

Na odstránenie krátkozrakosti, ďalekozrakosti a astigmatizmu vykonávame v Centre mikrochirurgie oka (CMO) operácie očí laserom metódou LASEK, avšak tento zákrok nie je vhodný pre všetky vekové kategórie. Keďže ľudská šošovka prirodzene starne a schopnosť zaostrovať na blízke predmety sa znižuje, začína sa u ľudí po 40-tke prejavovať tzv. presbyopia. Ak sa aj vám stáva, že pri čítaní napríklad príbalového letáku od liekov, držíte ruky s letákom stále vo väčšej a väčšej vzdialenosti, budú vás možno zaujímať odpovede na nasledujúce otázky. :)  

1. Čo je presbyopia?

Presbyopia je odborný názov pre tzv. stareckú slabozrakosť alebo ľudovo povedané „chorobu krátkych rúk“. Presbyopia však nie je choroba v pravom zmysle slova, ale skôr dôsledok starnutia organizmu, ktorý môže skôr, či neskôr očakávať každý z nás. Prvé príznaky presbyopie – zhoršenie videnia na blízko a na strednú vzdialenosť – sa zvyčajne začínajú objavovať po 40. roku života. Rovnako ako všetky časti ľudského tela, aj šošovka podlieha fyziologickému starnutiu. Jej pružnosť sa postupne znižuje a to oku znemožňuje dobre zaostrovať.

2. Čo je PRELEX?

V minulosti existovali pre krátkozrakých ľudí, u ktorých sa zároveň prejavovala aj presbyopia v podstate 2 riešenia – dvoje okuliare alebo okuliare s multifokálnymi sklami. Dnes si však pomocou rýchleho a bezbolestného operačného zákroku môžete zabezpečiť dobré videnie na všetky tri vzdialenosti (do diaľky, na strednú vzdialenosť, aj na blízko). Takýmto operačným zákrokom je metóda PRELEX (skratka pre Presbyopic Lens Exchange), ktorou v CMO operujeme od roku 2010. Operácia očí PRELEX spočíva vo výmene vlastnej, čiastočne nefunkčnej šošovky za umelú vnútroočnú šošovku, tzv. implantát, ktorý zostáva plne funkčný až do konca života. Naša klinika používa očné implantáty špičkovej svetovej kvality (multifokálne a multifokálne tórické šošovky), vďaka ktorým už viac nebudete potrebovať okuliare na čítanie, na počítač a ani do diaľky.

3. Pre akých pacientov je operácia očí PRELEX vhodná?

Metóda PRELEX rovnako ako aj iné očné zákroky nie je vhodná pre každého pacienta. Naši lekári vždy posudzujú individuálny prípad pacienta –  jeho refrakčnú vadu, prítomnosť ďalších očných ochorení, typ zamestnania a koníčkov, ktorým sa venuje. Predpokladom pre absolvovanie operácie PRELEX je vek nad 40 rokov a  kombinácia dioptrií na čítanie a dioptrií na diaľku. Vysoký očný tlak nemusí byť kontraindikáciou vo všetkých prípadoch. Takýmto pacientom sa môže tlak po operácii dokonca znížiť. Naopak, pre pacientov s chronickými a progresívnymi ochoreniami oka, ako je napríklad glaukóm a niektoré poruchy sietnice je operácia PRELEX nevhodná. 

 Citanie knihy s okuliarmi

4. Prečo nie je laserová operácia očí vhodná pre starších pacientov?

Laserová operácia očí  LASEK, ale aj iné metódy, nie sú už pre ľudí po 45. roku života vhodné. Ak je totiž takýto človek krátkozraký, po laserovej operácií by mu v krátkej dobe nabehli dioptrie na čítanie. V prípade, že má pacient okrem ďalekozrakosti aj presbyopiu,  bolo by mu možné odlaserovať dioptrie len na diaľku a na čítanie by sa mu síce dioptrie znížili, ale neodstránili úplne.  Takýmto pacientom, preto odporúčame absolvovať operáciu očí PRELEX, ktorá vyrieši zároveň videnie na čítanie i na diaľku.

5. Ako prebieha príprava na operáciu?

Prvým krokom je predoperačné vyšetrenie, ktoré v CMO trvá okolo 2 hodín. Výsledky vyšetrenia ukážu, či je vhodné, aby pacient absolvoval operáciu metódou PRELEX. V predoperačnej fáze pacient s lekárom taktiež skonzultuje, aký typ vnútroočnej šošovky bude použitý pri operácií. Naši lekári vám samozrejme rozdiely medzi jednotlivými šošovkami vysvetlia a na základe vašej konkrétnej situácie vám odporučia vhodné implantáty. Finálny výber je vždy dohodou medzi lekárom a pacientom.    

6. Ako prebieha samotná operácia očí PRELEX?

Pre bezbolestný priebeh zákroku sú oči najskôr znecitlivené anestetickými kvapkami. V rohovke sa vytvorí miniatúrny rez do 1,8 mm, ktorý nie je potrebné vôbec zašívať, pretože po zákroku dochádza k samo uzavretiu rany (aj preto čoraz častejšie operujeme pacientom obidve oči naraz). Obsah šošovky sa rozdrví prostredníctvom ultrazvuku a odsaje sa pomocou kanyly. Z pôvodnej šošovky zostane tzv. puzdro, do ktorého sa pomocou špeciálneho injektora vloží náhradná šošovka (multifokálna alebo trifokálna). Šošovka sa pomaly rozprestrie vo vnútri oka a za pomoci malých elastických ramienok sa zakotví v puzdre na správnom mieste a v správnej pozícii. Celá operácia očí trvá oko 10 – 15 minút a je bezbolestná.

Približne 1 hodinu po operácii odchádza pacient domov. Vybavený je očnými kvapkami a inštrukciami ako postupovať v pooperačnom období. Súčasne mu poskytujeme aj mobilné telefónne číslo s 24 hodinovou nepretržitou službou na telefóne, kde v prípade potreby môže kedykoľvek zavolať. Na druhý deň príde pacient na prvú pooperačnú kontrolu, ktorá je bezplatná a zvyčajne trvá 15 – 20 minút.

7. Kto vykonáva operácie očí PRELEX?

V CMO vykonáva tento typ operácii špičkový očný chirurg a primár CMO MUDr. Roman Ondreička.

8. Aký prístroj používate na operáciu PRELEXom?

Na operáciu očí PRELEX používame prístroj INFINITY od firmy Alcon Pharmaceutical (USA), ktorý patrí celosvetovo k najmodernejším operačným prístrojom.

9. Je možné zoperovať obidve oči naraz?

Vďaka tomu, že oči po operácii nie je potrebné prelepovať, je možné vykonať operáciu na obidvoch očiach súčasne. Samotné rozhodnutie je na pacientovi. 

10. Ako dlho trvá rekonvalescencia po operácií?

Väčšina pacientov sa do bežného života vráti už na druhý deň po zákroku. Videnie je už vtedy dobré, pričom jeho kvalita sa zlepšuje procesom neuroadaptácie až do 12. týždňa po operácii. Ak pacient vykonáva kancelársku prácu, pracovať môže už na druhý deň po zákroku. Fyzicky náročné aktivity všeobecne odporúčame cca po 2 týždňoch od operácie.

Aké sú výhody metódy PRELEX? 

Aké sú nevýhody metódy PRELEX? 

  • Trvalá korekcia dioptrickej chyby.
  • Adaptačné obdobie je 8-12 týždňov po operácií. 
  • Zhoršené videnie v šere a tme. 
  • Videnie na blízko aj  na diaľku bez okuliarov do konca života.
  • Pri pacientoch s nízkou a strednou východiskovou zrakovou ostrosťou a u pacientov s tupozrakosťou môže byť nižšia úspešnosť operácie.

Na predoperačné vyšetrenie sa ku nám môžete objednať telefonicky, emailom alebo prostredníctvom kontaktného formulára.   

comments powered by Disqus Všetky novinky