Pri práci s počítačom sú očné svaly neustále v činnosti a namáhané. Naše oko zaostruje a dolaďuje videnie na monitor počítača.

Zdravé oči: Desatoro pri práci s počítačom

Keď sa očné svaly neustále napínajú, trvalo sa poškodzujú. Ak aj vy trávite každý deň pozeraním na obrazovku, nezabudnite na desatoro pri práci s počítačom. Len tak si udržíte zdravé oči po celý život.

1. Zabudnite na kontaktné šošovky

Pri práci s počítačom nepoužívajte kontaktné šošovky. Pri pozeraní do monitora sa znižuje frekvencia žmurkania. Oko sa nezvlhčuje a zostávajú suché, čo môže viesť k podráždenému oku. Zároveň sa vysušuje, aj bez používania kontaktných šošoviek. Tento problém môžete odstrániť, ak použijete umelé slzy alebo kvapky do očí. Dostanete ich kúpiť v každej lekárni.

2. Investujte do kvalitných dioptrických okuliarov

Do vášho okuliarového rámu si zaobstarajte kvalitné dioptrické sklá s antireflexnou úpravou, ktoré vám zabezpečia ochranu pred účinkami tzv. modrého svetla z monitoru počítača a ostatných digitálnych zariadení. Kvalitné okuliarové šošovky od renomovaných svetových výrobcov, ktoré sú určené na prácu s počítačom kúpite aj v 21-očná optika na Dunajskej 20 a Námestí Slobody 23 v Bratislave.

3. Robte si pravidelne zrakové cvičenia

Pri počítači si pravidelne robte zrakové cvičenia. Odporúčajú sa každých 20 minút, po dobu 20 sekúnd. Minimálne raz za hodinu odpútajte zrak od monitora počítača a pozrite sa do diaľky. Pohýbte očami v smere hodinových ručičiek a potom v protismere. Pozrite sa hore, dole, doprava, doľava, a na najvzdialenejší bod v miestnosti.

4. Nechajte oči oddýchnuť

Nechajte oči oddýchnuťVždy je lepšie problémom predchádzať, ako už riešiť vzniknutý zdravotný problém. Je preto správne, ak vaše oči pri práci s počítačom, necháte oddýchnuť. Zakryte si dlaňami oči na niekoľko sekúnd. Je to taký malý trik, ktorý aspoň na chvíľu pomôžete unaveným očiam.

5. Pomasírujte si oči

Ak už pociťujete nepríjemné pocity v oku, svrbenie alebo pálenie, je to znamenie, že vaše oči potrebujú okamžitú starostlivosť. Ako sme uviedli vyššie, robte si prestávky každých 20 minút, priložte si dlane na oči a pomasírujte ich. Jemným masírovaním očí sa zlepší prúdenie krvi okolo nich. Od vnútorných kútikov očí postupujte smerom k obočiu, až k vonkajšiemu kútiku a ďalej postupujte krúživými pohybmi okolo očí.

6. Doprajte očiam správne potraviny

Doprajte očiam správne potravinyNezabúdajte ani na vitamíny, minerály a potraviny pre váš zdravý zrak. Doprajte si vitamíny A, C a E obsahujúce antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, luteín a minerály ako zinok a meď. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny, ako je zelená listová zelenina, a ovocie a zeleninu obsahujúcu karotenoidy. Do tejto skupiny patrí kukurica, tekvica, zelená a oranžová paprika, cukety, kivi, modré hrozno a cereálie. Bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín sú aj ryby, ako je losos a tuniak a karotenoidy obsahujú aj vajíčka.

7. Upravte si pracovné prostredie

Upravte si pracovné prostredie tak, aby oči čo najmenej trpeli. Lesk na monitore počítača by mal byť čo najmenší, aby sa oči veľmi nenamáhali. Na monitor by nemalo dopadať priame svetlo z okna a umelé osvetlenie v miestnosti by malo byť tlmenejšie. Do monitora počítača pozerajte priamo, mierne pod úrovňou očí a vo vzdialenosti okolo 60 až 80 cm od tváre.

8. Nepracujte s počítačom po operácií očí

Ak ste absolvovali laserovú operáciu očí LASEK v CMO alebo v inom centre, doprajte vašim očiam oddych a regeneráciu v podobe pracovnej prestávky. Oči by sa mali zregenerovať po dobu dvoch týždňov po operácií. Dôležité je taktiež, aby ste absolvovali kontrolné vyšetrenie v CMO, kde vám potvrdia, či sú oči opätovne pripravené na záťaž.

9. Oddýchnite si doma od elektroniky

Pri práci s počítačom sú oči namáhané počas celého dňa, preto aspoň 2 hodiny pred spaním, si doprajte oddych od obrazovky počítača, televízora aj mobilu. Zašportujte si, alebo tento čas venujte vašej rodine alebo čítaniu dobrej knihy.

10. Objednajte sa na preventívnu prehliadku očí

Objednajte sa na preventívnu prehliadku očíPreventívnu prehliadku očí určite neodkladajte. Aspoň raz ročne navštívte očnú ambulanciu, kde vám môžu odhaliť začínajúce ochorenie ešte v čas. Objednajte sa na preventívne prehliadku očí do CMO ešte dnes. Volajte na bezplatné telefónne číslo 0800 222 828, alebo sa objednajte emailom: cmo@cmo.sk. Centrum mikrochirugie oka môžete navštíviťv Bratislave na Gagarinovej ulici 7/B.

Príďte a uvidíte!

Centrum mikrochirurgie oka (CMO) vykonalo viac ako 150-tisíc očných vyšetrení, 30-tisíc očných operácií očí, takmer 200 transplantovaných pacientov a očnú starostlivosť poskytuje už od roku 1999.

comments powered by Disqus Všetky novinky