Je známe, že po 75. roku života je sivým zákalom postihnutých viac než 75 % populácie. Aké sú možnosti liečby?

Na sivý zákal doposiaľ neexistuje prevencia a ani účinná liečba. Ako sa ho teda zbaviť?

Sivý zákal (katarakta) je očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poruche priehľadnosti a rozptylu svetla prechádzajúceho šošovkou. Pôvodne priehľadná šošovka sa kalí do žlta, hneda alebo sivobiela. Jednoducho povedané, sivý zákal je zakalenie šošovky, ktoré spôsobuje jej zníženú priehľadnosť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že na svete je takmer 18 miliónov ľudí slepých kvôli katarakte (ľudovo nazývaný aj šedý zákal) a zodpovedá tak za takmer polovicu všetkých globálnych prípadov slepoty.

Oko s kataraktou

Subjektívnym príznakom je zhoršenie zrakovej ostrosti. Videnie je zastrené, ako keby prekryté sivým závojom, podobné tomu, akoby človek pozeral na svet cez vodnú clonu. Tak vzniklo aj grécke pomenovanie sivého zákalu, cataracta, ktoré znamená biely vodopád. Najčastejšie sa sivý zákal objavuje u ľudí po 65. roku života. Je známe, že po 75. roku života je týmto ochorením postihnutých viac než 75 % populácie.

Čo je príčinou sivého zákalu?

Katarakta sa objavuje hlavne u starších ľudí. Najčastejšou príčinou sú zmeny vo vnútornej štruktúre šošovky podmienené vekom, čiže jej starnutie. Okrem veku hrajú určitú úlohu aj dedičné predpoklady, pohlavie (častejšie ženy). Vznik sivého zákalu urýchľujú vyššie refrakčné (dioptrické) chyby alebo  nadmerné pôsobenie infračerveného a ultrafialového žiarenia. Katarakta môže vznikať aj pri nedostatku vitamínov (A, C, E, niacín, tiamín, riboflavín), v dôsledku fajčenia, pri iných ako metabolických ochoreniach, napr. atopickej dermatitíde alebo ako následok úrazu.

Ako sa ochorenie prejavuje?

Spočiatku nemusíte sivý zákal zaregistrovať, pretože videnie je normálne. Zakalenie sa však postupne zväčšuje a videnie sa zhoršuje. Zakalenie očnej šošovky spôsobí nepríjemné, ale nebolestivé pocity a postihnutý môže dokonca prestať vidieť. Rýchlosť rozvoja ochorenia je však individuálna – trvá mesiace aj roky. Na oku je vidieť až rozsiahly sivý zákal. Zvyčajne sa vyvíja v obidvoch očiach súčasne, často však s rozdielnym stupňom zakalenia.

zrak so sivým zákalom

Zákal sa prejavuje nasledovnými príznakmi:

  • zhoršenie zrakovej ostrosti
  • zastrené alebo rozmazané videnie
  • zvýšená citlivosť na oslnenie
  • zdvojené videnie
  • zmena vo vnímaní farieb
  • zníženou sýtosťou farieb – javia sa ako vyblednuté
  • zhoršujúcou sa krátkozrakosťou
  • zjavovanie tmavých škvŕn alebo tieňov, ktoré vyzerajú, akoby sa pohybovali spolu s pohybujúcim sa okom
  • pocit, že máte tenký povlak na očiach

Je možná liečba šedého zákalu?

Sivý zákal sa nedá konzervatívne liečiť. Neexistujú žiadne lieky alebo kvapky, jedinou možnosťou je operačný zákrok. Operáciu netreba odkladať, keďže operácie sivého zákalu vo veľmi pokročilom štádiu prinášajú väčšie riziko komplikácií.

Ako sa vykonáva operácia?

Operácia sivého zákalu je najčastejšou operáciou na ľudskom tele. Operáciou sivého zákalu sa odstraňuje pacientova skalená šošovka a na jej miesto do pôvodného puzdra sa implantuje cez miniatúrny rez (1,8 -2,2 mm) umelá vnútroočná šošovka, ktorá zostáva v oku pacienta až do konca jeho života. Takto malý rez nie je potrebné vôbec šiť. Operácia je bezpečná, nebolií a zvyčajne netrvá dlhšie ako 10 - 15 minút.

Kedy budete po operácií vidieť lepšie?

Výrazné zlepšenie zrakovej ostrosti sa objavuje obvykle už prvý deň po operácií. K definitívnej stabilizácií dioptrického stavu dochádza približne po 4-6 týždňoch.

Je pri operácií sivého zákalu potrebný femtosekundový laser?

Treba si uvedomiť, že femtosekundový laser má potenciál vykonať len časť operácie. V určitom bode sa operácia zjednotí s klasickým postupom. Podľa názoru nášho primára MUDr. Romana Ondreičku má potenciál pomôcť hlavne začínajúcim chirurgom. V rukách skúseného chirurga sú rozdiely v kvalite prevedenia operácii minimálne.

Aké druhy implantátov sa používajú?

Pacient si má možnosť po konzultácii s očným lekárom vybrať typ implantátu predovšetkým podľa svojich preferencií. V Centre mikrochirurgie oka (CMO)  poskytujeme pacientom celú škálu implantátov – umelých vnútroočných šošoviek od monofokálnych až po multifokálne. Umelá vnútroočná šošovka zostáva vo Vašom oku až do konca života. Zvážte preto dôkladne, aký implantát si necháte pri operácii sivého zákalu do oka vložiť.

Multifokálne šošovky pacientovi po operácii sivého zákalu zabezpečujú vynikajúce videnie tak na blízko a strednú vzdialenosť, ako aj na diaľku, takže pacient po operácii nepotrebuje žiadne okuliare.

V našej klinike používame trifokálne vnutroočné šošovky s filtrom chrániacim sietnicu PanOptix Alcon. Jedná sa o najnovší typ šošoviek od firmy Alcon. Pri pozeraní do diaľky je výkon PanOptix Alcon porovnateľný s výkonom AT LISA od firmy Carl Zeiss, (ktoré sme používali predtým) avšak na blízku a strednú vzdialenosti vykazuje PanOptix výrazne lepšie vizuálne výsledky. 

Koľko stojí operácia sivého zákalu?

Operácia sivého zákalu s implantáciou monofokálnej šošovky je v CMO plne hradená všetkými zdravotnými poisťovňami. 

Muž a žena tancujú

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V CMO sme začali operácie sivého zákalu vykonávať už v roku 1999 ako prví na Slovensku v režime bez hospitalizácie pacienta. Za toto obdobie sme vykonali cca 30.000 úspešných operácií. Možnosť operácie v CMO nie je limitovaná vekom, naša najstaršia pacientka mala v čase operácie 100 rokov a zvládla ju excelentne.

Operácia sivého zákalu v CMO je vďaka špičkovému prístrojovému a personálnemu vybaveniu bezpečnou operáciou s vynikajúcimi výsledkami. Tím očných lekárov a zdravotných sestier pod vedením primára MUDr. Romana Ondreičku je garanciou tej najlepšej kvality. Príďte a uvidíte.

comments powered by Disqus Všetky novinky