Klient CMO Andrej Novotný absolvoval laserovú operáciu očí LASEK koncom roka 2017. Jeho dojmy bezprostredne po operácii boli rozpačité.

Andrej Novotný: Laserová operácia očí v CMO mi zmenila život

Klient CMO Andrej Novotný absolvoval laserovú operáciu očí LASEK koncom roka 2017. Jeho dojmy bezprostredne po operácii boli rozpačité. Videnie rozostrené a oči trochu ubolené. Avšak po vyše pol roku od operácie bez problémov vyhlásil, že by si laserovú operáciu očí v Bratislave opätovne zopakoval. Neľutuje ani jeden krok a dokonca mu tento zákrok pomohol vo viacerých veciach v jeho živote.

Andrej pracuje ako Network Management Engineer v spoločnosti Orange Business Services. Jeho dennou rutinou je práca na počítači a kódenie. Od obrazovky monitora si oddýchne cestou na bicykli do práce a z práce, či pri športových aktivitách, ako je plávanie alebo turistika. Dnes na svoje okuliare spomína s nostalgiou, keďže dioptrické sklá už vymenil za slnečné v Optika 21. Porozprávali sme sa s ním o dojmoch z operácie očí a čo mu priniesla táto zmena.

Ako by ste opísali váš život pred operáciou očí a po nej?

Okuliare som začal nosiť na konci základnej školy a spomínam si, že som nebol veľmi nadšený. Prinieslo to so sebou prvé obmedzenie a aj prezývku od spolužiakov. Takže hneď po 18tke som začal nosiť kontaktné šošovky. S tými som to preháňal až natoľko, že som si poškodil oči a spôsobil precitlivenosť a začervenané oko. Keď sa moje problémy neskôr vyústili, navštívil som CMO kvôli vyšetreniu zraku. Bol som veľmi spokojný a každoročne som tu absolvoval očnú prehliadku. Po čase som sa pani lekárky spýtal na možnosť operácie. Urobili mi dôkladné vyšetrenie a oboznámili ma s priebehom zákroku. Ja som si žiaľ naštudoval o zákroku oveľa viac a pozrel video o priebehu operácie. To zdržalo moje rozhodnutie ísť na zákrok na ďalšie 3 roky. Dnes je to jediná vec, ktorú ľutujem, že som nešiel na operáciu očí skôr a mohol fungovať bez obmedzení. Vo finále ma presvedčili dobré skúsenosti môjho okolia a aj samotná pani doktorka svojou profesionalitou.

Akú najväčšiu výhodu vám priniesla laserová operácia očí oproti noseniu šošoviek a okuliarov?

Operácia očí mi priniesla jednoduchšie každodenné fungovanie, športovanie, ale aj cestovanie. Nie je potrebné premýšľať nad cestovným balením roztoku, ktorý som stále nosil pri sebe. Jedno puzdro na kontaktné šošovky som mal v práci, druhé v taške na cvičenie, tretie u seba doma a štvrté u rodičov (smiech).

Aké ste mali dojmy po operácií očí?

Počas prvých troch mesiacov od laserovej operácie, keď som ešte nevidel úplne ostro, chvíľkami som aj ľutoval zákrok. Teraz by som ale do toho išiel opäť. Dvihlo mi to sebavedomie, viac športujem a začal som s radosťou nosiť slnečné okuliare.

Koľko minút trval zákrok v CMO?

Laserová operácia očí metódou LASEK, ktorou ma „operovali“ trvala od príchodu po odchod okolo 45 minút. Samotné ležanie v operačnej sále bolo asi 10 minút, hoci mne to pripadalo ako celá večnosť, keďže som úpenlivo premýšľal nad jednotlivými bodmi zákroku.

Ako dlho trvali predoperačné vyšetrenia?

V deň, kedy som absolvoval zákrok, to bola pol hodina, kedy ma znovu premerali a do očí mi nakvapkali znecitlivejúce kvapky. Pred zákrokom počas samostatnej návštevy to boli asi 2 hodiny.

Je samotná laserová operácia očí bezbolestná?

Úplne.

Ako dlho prevládal v očiach nepríjemný pocit po operácií a rozostrené videnie?

Ten prvotný zlý pocit trval u mňa asi 5 dní, no neoznačil by som to za bolesť.

Od koľkého dňa ste mohli opätovne pracovať na počítači?

Na počítači som začal pracovať až po 2 týždňoch. Ale určite by sa dalo aj skôr. Laserovú operáciu očí som si naplánoval  na Vianočné sviatky, takže moje oči si mohli oddýchnuť.

Kedy ste si začali uvedomovať, že vidíte normálne a zabudli ste na to, že ste boli na nejakej operácií očí?

Normálne videnie prišlo po tých 3 mesiacoch a presne rovnaký čas trvalo aj zabúdanie, že som 15 rokov nosil okuliare a kontaktné šošovky. Je pol roka po operácii a niekdajšie nosenie okuliarov mi pripomína iba okuliarový rám, v ktorom som si nechal vymeniť dioptrické sklá za slnečné.

Ako dlho ste museli po zákroku nosiť slnečné okuliare?

U mňa sa svetloplachosť neprejavila, takže som okuliare nosil iba tesne po zákroku, čo bolo cca týždeň.

Laserová operácia očí v skratke:

  • Predoperačné vyšetrenia trvajú cca 2 hodiny
  • Samotný zákrok trvá 45 minút
  • Laserová operácia očí je bezbolestná
  • Pocit po operácií je nepríjemný

Rozmýšľate nad operáciou očí aj vy? Zapojte sa do súťaže na Facebooku a vyhrajte laserovú operáciu očí excimerom v hodnote 1000 eur. Výherca bude vyžrebovaný 3. septembra 2018.

Kontakt CMO

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom operácie očí, preventívnej prehliadky alebo iného typu vyšetrenia, volajte  na bezplatnú linku pre pacientov z celej SR: 0800 222 828 alebo emailom: cmo@cmo.sk. Kontakt CMO: Gagarinova 7/B, Bratislava.

 

comments powered by Disqus Všetky novinky