Takmer 9000 úspešne vykonaných operácií v CMO

LASEK je najbezpečnejšia refrakčná operácia

Je excimer laserová operácia metódou LASEK bezpečnejšia ako operácia femtosekundovým laserom?

 

Existuje niekoľko metód operácií excimerovým laserom a treba starostlivo zvážiť, ktorá metóda sa u daného pacienta použije, keďže nie pre každého pacienta je každá metóda vhodná.

Metóda LASEK patrí do skupiny povrchových refrakčných operácií rohovky a býva aj vhodnou alternatívou pre pacientov s príliš tenkou rohovkou, ktorí nie sú vhodní na podstúpenie zákrokov hlbokými metódami (LASIK, FEMTOLASIK ).

Metóda LASEK predstavuje pre pacienta najmenšie riziko akýchkoľvek komplikácií. Metóda LASEK je osvedčenou metódou s dlhodobo najstabilnejšími pooperačnými výsledkami a zároveň môžeme povedať, že ide o najbezpečnejšiu metódu. 

LASEK je povrchová metóda, ktorá je úplne bezbolestná. Po operácii pacienti pociťujú zvyčajne 2-3 dni diskomfort, ktorý sa prejavuje slzením, prípadne pocitom cudzieho telieska v oku.

Na rozdiel  od hlbokých metód s použitím femtosekundového lasera je táto metóda oveľa menej invazívna. LASEK sa vykonáva len na povrchu oka. Samotný laserový zákrok sa pri hlbokých metódach deje v hĺbke rohovky, čo so sebou logicky prináša väčšie riziká komplikácií ako pri metóde LASEK. Povrchová mäkká vrstva zvaná epitel je pri metóde LASEK po aplikácii špeciálneho roztoku, ktorý znižuje adhéziu jednotlivých buniek epitelu jemne odpreparovaná. Epitelizácia rohovky, t.j. obnovenie epitelu nastane v priebehu 7-10 dní po operácií, na rozdiel od hlbokej metódy vykonávanej femtosekundovým laserom, pri ktorej sa laserom reže do cca 110 mikrónov rohovky (do hĺbky cca 20% hrúbky rohovky), aby sa vytvorila lamela. Hĺbkové metódy vykonávaju v Bratislave viaceré kliniky ako napr. Neovízia, iClinic, Veselý. 

 

Aj keď v Centre mikrochirurgie oka (CMO) sme mali  možnosť 6 mesiacov operovať pacientov prístrojom VICTUS firmy Bausch&Lomb, ktorý patrí k najkvalitnejším femtosekundovým laserom na svete, rozhodli sme sa, že stále preferovanou metódou ostáva povrchová metóda  LASEK, pre menšie riziko výskytu pooperačných komplikácií a v prípade ich objavenia oveľa jednoduchší manažment s takmer 100% pravdepodobnosťou  vyliečenia.

 

Technológia LASEK sa využíva už vyše 20 rokov a prináša so sebou mnoho výhod:

 

  • bezbolestná metóda
  • trvá približne 10 až 15 minút, samotný laserový zákrok iba niekoľko sekúnd
  • rýchle hojenie rohovky
  • nižšia tvorba pooperačných jazvičiek
  • rýchlejšia rehabilitácia videnia
  • najmenšie riziko akýchkoľvek komplikácií
  • dlhodobo najstabilnejšie pooperačné výsledky
  • nižšia cena operácie

 Excimer laserová operácia je vhodná pre pacientov, ktorí majú stabilnú refrakčnú chybu aspoň 1 rok. V CMO operujeme krátkozrakosť do -12 D, ďalekozrakosť do +6D a astigmatizmus do +/- 6D.

Liečba excimerovým laserom je kontraindikovaná:

- u pacientov mladších ako 18 rokov, ktorí ešte nemajú ukončený vývoj oka

- u pacientov s nestabilnou, rýchle rastúcou krátkozrakosťou

- u tehotných a dojčiacich žien

- u pacientov s kardiostimulátorom

- u pacientov s iným ochorením oka, ktoré je kontraindikované (napr. glaukóm)

Excimer laserové operácie v CMO  vykonávame špičkovým prístrojom Allegretto Wave Eye Q 400 Hz. Práve tento laser je najrýchlejším systémom na svete, ktorý má FDA certifikát na všetky typy refrakčných chýb ( veľmi prísny a najdôležitejší certifikát, ktorý môže získať iba skutočne špičkový prístroj alebo liečivo). Týmto prístrojom sme schopní odoperovať krátkozrakosť do – 12D, ďalekozrakosť do +6D a astigmatizmus +/-6D.

comments powered by Disqus Všetky novinky