Je to úžasná vec, zachrániť zrak inému človeku

Viac ako 180 transplantácií v CMO

Transplantácia rohovky sa odborne nazýva keratoplastika. Poškodené tkanivo pacienta sa nahradí novým, ktoré je od darcu. Podľa rozsahu sa môže nahradiť celá rohovka (tzv. perforujúca keratoplastika) alebo iba jej časť (lamelárna keratoplastika). Ak sa transplantuje len tenká predná časť, ide o prednú lamelárnu keratoplastiku (DALK). Ak je poškodená vnútorná časť rohovky (endotel) , vtedy sa transplantuje tenká vnútorná časť (DMEK alebo DSAEK).

Do roku 1998 sa keratoplastika vykonávala iba formou celkovej transplantácie rohovky. Po tomto type operácie nasleduje dlhodobé liečenie, stehy ostávajú v oku až po dobu jedného roka a videnie nie je veľmi kvalitné. Čiastočná transplantácia prebieha v lokálnej anestézii, rehabilitácia je kratšia a pacient do dvoch týždňov pociťuje zlepšenie. Sedemdesiat až 80 percent pacientov vidí po troch až šiestich mesiacoch porovnateľne ako zdravý človek. Ďalšou výhodou je, že pri tomto type zákroku existuje nižšie riziko, že telo pacienta transplantát odmietne.

V našom centre sme urobili už viac ako 180 transplantácií. Sme jediné pracovisko jednodňovej očnej chirurgie, ktoré má tento výkon zazmluvnený so všetkými zdravotnými poisťovňami.

Transplantacia rohovky

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. Je to vďaka tomu, že naše výsledky sú vďaka využívaniu unikátnej techniky DMEK a DSAEK vynikajúce.  

Prvú zadnú lamelárnu keratoplastiku sme na Slovensku urobili ako prví  ešte v roku 2008. Pacientkou bola 53-ročná žena zo Svätého Jura s diagnózou obojstranná Fuchsova dystrofia rohovky, ktorá zapríčiňuje rozmazané videnie, veľké bolesti a môže viesť k slepote. Pacientka označila celý zákrok za bezbolestný. Operáciu viedol Doc.MUDr.Pavel Studený, Ph.D., MHA, prednosta tretej očnej kliniky FN Královské Vinohrady, ktorý je našim hosťujúcim lekárom. Docent Studený patrí k európskej a aj svetovej špičke v tejto oblasti.

V mene našich pacientom ďakujeme viac ako 180 neznámym darcom, ktorí zachránili zrak viac ako 180 iných, neznámych ľudí.

comments powered by Disqus Všetky novinky