Málokto si uvedomuje, že oči dostávajú pri behu naozaj zabrať. Nepriaznivo na ne pôsobí slnečné žiarenie, chlad, vietor alebo stekanie potu priamo do očí.

Beh a oči: Nezabúdajme na prevenciu!

Ideálne podmienky na behanie nemajú ani alergici, ktorí by sa pri behu mali chrániť viac ako ostatní športovci.

Vietor, chlad, mráz a slnko môžu vyvolať v našich očiach nielen nepríjemný pocit pri behaní, ale aj chronický zápal. Oko je vystavené riziku, pretože mu pri športovej aktivite môže padnúť do oka hmyz alebo čiastočky prachu pri veľkom vetre. Prenikanie slnečného žiarenia do očí môže časom viesť až k poškodeniu videnia. Preto je omnoho dôležitejšia prevencia, ako liečba v dôsledku zhoršeného videnia.

Beh, oči a SLNEČNÉ OKULIARE

Skúsení bežci vám povedia, že slnečné okuliare sú pri behu rovnako dôležité ako tenisky, pretože slúžia ako ochranná pomôcka na oči nielen proti slnku, ale aj muškám alebo poletujúcim časticiam vo vzduchu. Ak by sme si oči dlhodobo nechránili, pôsobením škodlivého UV žiarenia môže dôjsť k urýchleniu vzniku nezvratných zmien na sietnici oka a videní.

Dôležité je vybrať si kvalitné slnečné okuliare, ktoré chránia pred UV A aj UV B žiarením. Najlepšie s ochranným filtrom UV 400. Slnečnými okuliarmi by si mali chrániť oči deti a pacienti, ktorí sú po očných operáciách, ako je laserová operácia očí alebo po implantácií vnútroočných šošoviek.

Beh, oči a KONTAKTNÉ ŠOŠOVKY

Kontaktné šošovky sú výbornou náhradou za dioptrické okuliare pri behu. Výnimku tvorí iba zimné obdobie (info nižšie: Beh, oči, CHLAD a VIETOR), kedy sa práve naopak odporúča nosiť okuliare.  Aj keď kontaktné šošovky obsahujú UV filter, nemusia vaše oči dokonale ochrániť proti pôsobeniu ultrafialového žiarenia. UV žiarenie môže narúšať jednotlivé štruktúry oka, ako je rohovka, šošovka a sietnica. Najlepšou ochranou je kombinácia kontaktných šošoviek a športových slnečných okuliarov, ktoré zabraňujú prenikaniu slnečných lúčov do očí.

Beh, oči a POT

Pri behaní nie je možné zabrániť nepríjemnému potu. Ide o prirodzený prejav tela, kedy sa z neho uvoľňujú odpadové látky a tie našim očiam môžu spôsobovať problémy (podráždenie, až ekzém viečok). Aby pot nestekal do očí, môžete si zaobstarať športovú čelenku, šatku alebo šiltovku, ktorá zároveň chráni aj pred priamym prenikaním slnečného žiarenia do očí.

Beh, oči a ALERGIE

Každému bežcovi-alergikovi dá pri športovom výkone zabrať očná alergia. Najhorším obdobím pre alergikov je jarné a letné obdobie, v ktorom peľové častice (pele, ambrózia, trávy) sú viac koncentrované vo vzduchu. Preto je veľmi dôležité, aby do oči neprenikali vo veľkej miere vonkajšie alergény. Aj v tomto prípade je potrebné chrániť sa bežeckými slnečnými okuliarmi, alebo šiltovkou.

Beh, oči, CHLAD a VIETOR

Chladné počasie a vietor môžu taktiež nepriaznivo pôsobiť na oči. Pri chladnom vzduchu dochádza k zvýšenému odparovaniu sĺz alebo nadmernému vysúšaniu povrchu oka, ktorými môžu trpieť hlavne ľudia s citlivými očami. Zimný plač alebo slzenie očí môže v niektorých prípadoch viesť až k dermatitíde alebo v extrémnych prípadoch k narušeniu povrchu oka - rohovky. V zimnou období sa preto odporúča nosiť dioptrické okuliare, ktoré nápor vetra a chladu o niečo zmieria. Avšak nie sú ideálne, pretože sa v zimnom období rosia a doslova skáču na nose. Riešením, ako sa zbaviť nepohodlných okuliarov je laserová operácia očí alebo operácia očí po 40-tke, prezývaná PRELEX.

Beh, oči a ZDRAVIE

Beh je pre oči zdravý. Neexistuje očné alebo iné ochorenie, ktoré by behanie zhoršovalo. Pri vysokom krvnom tlaku sa dokonca odporúča beh.  Dvadsať alebo tridsať minút denne, aspoň 3x týždenne a váš krvný tlak sa dostane do normálu. Pričom tepová frekvencia by mala byť maximálne 120 tepov za minútu. Pravidelný dynamický pohyb dokonca pôsobí ako prevencia sivého zákalu a makulárnej degenerácie.

comments powered by Disqus Všetky novinky