Aj napriek tomu, že v roku 2018 bolo najrizikovejším povolaním vodič kamióna, pozor si treba dávať aj na bežné povolania pri ktorých dochádza k ohrozeniu zdravia.

5 rizikových povolaní: Chráňte si svoj zrak!

Patrí sem práca s počítačom, práca v nákupných centrách, výrobných závodoch a vykonávanie vrcholových športov. V každom prípade je potrebné chrániť si najcennejší zmysel - zrak, ktorým vnímame okolo 80 % informácií. 

Zdravie zamestnancov ohrozujú viaceré faktory, pri ktorých môže byť poškodený zrak. Ide hlavne o chemické faktory, ako sú plyny, pary, prachy a karcinogénne faktory, ktoré môžu spôsobovať zápal spojiviek alebo chorobu dýchacích ciest. K ďalším faktorom patria aj fyzikálne faktory (ionizujúce žiarenie, elektromagnetické pole, ultrafialové a infračervené žiarenie, lasery, zvýšený tlak vzduchu), biologické faktory (baktérie, vírusy, plesne, parazity), ako aj faktory, ktoré zaťažujú ľudský organizmus a negatívne ovplyvňujú všetky fyziologické funkcie.

1. Práca s počítačom

Každodenné niekoľkohodinové sedenie za počítačom, bez prestávok a očných cvičení, môže spôsobiť syndróm suchého oka. Čo znamená, že oko a sliznica oka sú nedostatočne hydratované kvôli nízkej frekvencii žmurkania. Tento stav sa môže zhoršovať s pribúdajúcim vekom a taktiež k tomu neprospieva ani suchý vzduch z klimatizácie a kúrenie v miestnosti.

TIP: Pri práci s počítačom je dôležité robiť si po 20 minútach práce prestávky, tzv. 20 sekundový oddych. Stačí sa zahľadieť do diaľky na najvzdialenejší bod a pohýbať očami do každej svetovej strany. V prípade pocitu únavy v očiach je možné priložiť si dlane na oči a pomasírovať ich. Viac príkladov uvádzame v článku Desatoro pri práci s počítačom, kde sa dozviete, prečo by ste mali pri práci s počítačom vymeniť kontaktné šošovky za okuliare.

Práca s počítačom

2. Profesionálni vodiči

Aj profesionálni vodiči trpia podobným problémom, ako ľudia pracujúci s počítačom. Dlhodobé sústredené pozeranie znižuje frekvenciu žmurkania. Zaťažované sú nielen oči, ale aj dlhodobým sedením dochádza k zhoršenej cirkulácii krvi, čo spôsobuje tuhnutie svalov a kĺbov.

TIP: Profesionálni vodiči by si mali robiť častejšie prestávky, než tie, ktoré im vyplývajú z právnych predpisov Európskej únie. Tie hovoria, že po 4 a pol hodine jazdy by mali zastaviť vozidlo na minimálne 45 minút. Prestávku si môžu spraviť aj po 2 hodinách jazdy, poprechádzať sa a rozhýbať stuhnuté končatiny a vykonať 8 očných cvičení.

Kamión

3. Práca v nákupných centrách a kaviarňach

Pracovné prostredie si žiaden zamestnanec nevyberie a tak aj pracovníci v nákupných centrách a kaviarňach by sa mali viac starať o svoje zdravie. Očiam neprospieva intenzívne umelé svetlo, ani suchý klimatizovaný vzduch v uzatvorených priestoroch.

TIP: Pracovníci, ktorí nosia kontaktné šošovky, by ich mali striedať s kvalitnými dioptrickými okuliarmi, ktoré si môžu kúpiť v 21 očná optika a používať zvlhčujúce očné kvapky, tzv. umelé slzy. Počas prestávok je pre nich vyžadujúce a zdraviu prospešné, ak si odskočia na čerstvý vzduch.

Práca v nákupných centrách

4. Práca vo výrobných závodoch

Zamestnanci pracujúci vo výrobných závodoch, na stavbách, v lese, v bani a všetci tí, ktorí obsluhujú rôzne stroje a zariadenia, a prichádzajú do styku s chemickými látkami, by mali nosiť ochranné pracovné pomôcky vyplývajúce z legislatívy. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) sú základným pilierom každej prevádzky. 

TIP: Všetci zamestnanci pracujúci vo výrobných závodoch by mali používať prostriedky na ochranu očí. Zamestnávateľ je povinný im zabezpečiť ochranné okuliare z tvrdeného skla, s acetátovými alebo polykarbonátovými sklady, alebo priezory, ktoré sa pripínajú na ochranné prilby. Namáhaným očiam je potrebné dodať aj výživné látky v podobe vitamínov pre zdravé oči.

Práca vo výrobných závodoch

5. Rizikové športy

Medzi rizikové športy patrí napríklad americký futbal, hokej, či lukostreľba. Pri výkone týchto športov je potrebné chrániť si nielen oči, ale aj ostatné časti tela. Aby športovci mohli pohodlne nosiť ochranné pomôcky, častokrát musia vymeniť dioptrické okuliare za kontaktné šošovky, ktoré nie sú vždy pohodlné na každodenné nosenie a aktivity. 

Hokejista

TIP: Každý športovec, ktorý nosí kontaktné šošovky by si mal 10 až 15 minút pred ich nasadením aplikovať do očí umelé slzy, ktoré je možné počas dňa opätovne aplikovať. Dennodenné nosenie kontaktných šošoviek však nevyhovuje všetkým športovcom, preto už viacerí z nich podstúpili v CMO excimer laserovú operáciu očí. Využije aj vy LETNÚ ZĽAVU so 6-mesačnou pooperačnou starostlivosť.

comments powered by Disqus Všetky novinky