Naše telo reaguje na paletu alergénov v každom ročnom období. Nachádzajú sa nielen v prostredí (pele, prach, roztoče), ale aj v liekoch, chemikáliách a kozmetických prípravkoch.

Očná alergia: Ako proti nej bojovať

Alarmujúce je, že alergiami trpí čím ďalej, tým viac populácie, z čoho každého druhého trápi očná alergia. 

Oči sú vďaka svojej fyziognómii najcitlivejšie z celého tela na okolité prostredie a jeho zmeny. Najhorším obdobím pre alergikov je jarné a letné obdobie, v ktorom dominujú pele, ale aj ambrózia, trávy a ďalšie alergény: plesne, prach či zvieracia srsť. Hlavne pele sú rozptýlené v ovzduší a sadajú na povrch očí . Keďže telo alergika nemá vytvorené protilátky, bráni sa svojim spôsobom. Alergie tak postihujú nielen oči, ale aj nosnú sliznicu, hrdlo a pokožku.

Ako spoznať očnú alergiu?

Sčervenanie, opuchnutie, slzenie očí, svrbenie, či v najhoršom prípade výtok z očí. To sú prvotné príznaky očnej alergie. Druhotnými sú  bolesti hlavy, kýchanie a kašlanie. Očnú alergiu však najlepšie spoznáte podľa toho, že sa väčšinou prejavuje na obidvoch očiach a jej prejavy sa často opakujú.

Za alergiu sa nepovažuje, ak vyššie spomenutými príznakmi trpíte iba jeden deň. Oko môže byť podráždené z iných vonkajších vplyvov. Či už vám doň spadla smietka alebo mihalnica. V prípade, že máte oči dlhodobo podráždené, mali by ste čo najskôr vyhľadať alergológa, ktorý vám po vykonaní alergologických testov a identifikácie alergénu, nasadí liečbu. Nezabúdajte ani na preventívne očné prehliadky, ktoré vám môžu odhaliť skryté choroby.

Zbystriť pozornosť by ste mali, ak sa k páleniu alebo začervenaniu očí pripojí únava očí, bolesť hlavy, či zvýšená citlivosť na svetlo. Okrem alergických reakcií môže ísť o rôzne očné choroby liečené v Centrum Mikrochirurgie oka (CMO), ako je syndróm suchého oka, vysoký očný tlak, alebo zápal očných spojiviek. Každá jedna z očných chorôb si vyžaduje iný liečebný prístup.

Kvet

Ako liečiť alergiu očí?

Pohotovostným riešením môže byť výplach očí alebo studený obklad na oči, čím sa z povrchu oka aspoň čiastočne zmyjú nečistoty. Niekedy však toto riešenie nestačí a je potrebné siahnuť po očných kvapkách, ktoré sa aplikujú podľa pokynov lekára - v najkritickejšom období podľa prejavov alergie po dobu 2-3 týždňov. V prípade opuchnutých očí, pomôžu aj nakrájané plátky uhorky vytiahnuté z chladničky. Na očiach by mali pôsobiť okolo 10 minút. Ďalšou možnou liečbou sú tabletky - antihistaminiká, ktoré utlmujú alergickú reakciu celého organizmu.

Lieky

Ako predchádzať očnej alergii?

Najlepším spôsobom ako predísť chorobám je ich prevencia. V prípade očných alergií najlepšie spravíte, ak vaše oči nebudete vystavovať veľkému vplyvu alergénov. Oči si vo vonkajšom prostredí môžete chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi, ako aj šiltovkou alebo klobúkom. Vďaka ochrane okuliarmi, ktoré zakrývajú veľký povrch, do vašich očí nepreniknú vo veľkej miere vonkajšie alergény.

Slnečné okuliare

V domácom prostredí sa odporúča pravidelne upratovať byt a na radiátory zavesiť mokré uteráky, ktoré budú zachytávať alergény. Vynikajúcou spôsobom ako zmierniť príznaky alergie doma, je aj zvlhčovač vzduchu. Zo svojho tela sa alergénov najlepšie zbavíte tak, že si ráno pred prácou alebo školou doprajete sprchu a počas dňa budete hydratovať vaše telo pitím dostatočného množstva tekutiny, obyčajnej čistej vody.

Rada na záver: Ak budete pociťovať veľké svrbenie očí, v žiadnom prípade si ich nerozdráždite rukami. Mohli by ste si privodiť zápal spojiviek.

Difúzer

Tipy, ako predchádzať (očnej) alergii

1. Ak je to možné, topánky nechávajte pred bytom, aby ste nerozniesli peľ po celom byte.

2. Posteľné obliečky sušte radšej vnútri, ako vonku. Mohli by sa na nich usadiť čiastočky peľu.

3. Pri príchode domov si umyte tvár vodou, čím zmyjete časti alergénov usadených na pokožke.

4. Alergény sa usadzujú aj na kontaktných šošovkách, preto si ich pravidelne vymieňajte, podľa odporúčaného plánu nosenia. Čím nižšia doba nosenia, tým lepšie, pretože sa na nich neusadia nečistoty. Šošovky dokonca oko chránia, pretože cudzie telesá, ani pele sa neusadzujú na povrchu oka, ale zachytáva ich povrch čočky.

5. Pravidelne upratujte byt a na radiátory rozvešajte mokré uteráky.

Neboli ste viac ako jeden rok na preventívnej očnej prehliadke? Objednajte sa ešte dnes ku nám do CMO.


comments powered by Disqus Všetky novinky