MUDr. Roman Ondreička, žiak Doc. Studeného, bol pozvaný do relácie Dámsky klub, aby porozprával o transplantáciách rohovky.

Doc. Studený, európska špička v lamelárnych transplantáciách, je pre primára CMO vzorom

Docent MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, prednosta tretej očnej kliniky FN Královské Vinohrady, ktorý je našim hosťujúcim lekárom, je špičkovým odborníkom na lamelárne (čiastočné) transplantácie rohovky, ktorý má na svojom konte každoročne najviac odoperovaných transplantácií v Českej republike. Docentovi Studenému patrí taktiež prvenstvo vo vykonaní lamelárnej transplantácie rohovky na Slovensku, a to práve v našom centre ešte v septembri 2008.

Momentálne v CMO vykonáva transplantácie rohovky už 10 rokov primár Roman Ondreička, žiak docenta Studeného. Docent Studený venoval primárovi Ondreičkovi svoje know how a naučil ho, ako vykonávať tento veľmi náročný chirurgický zákrok – lamelárnu transplantáciu rohovky, čo najodbornejším a zároveň najbezpečnejším spôsobom.

Primar Ondreicka s prednostom Studenym

Primár CMO, Roman Ondreička, je za tieto medicínske poznatky a prax nesmierne vďačný, čo môžeme cítiť aj z jeho slov: „Naše centrum je priekopníkom a lídrom v lamelárnych transplantáciách na Slovensku najmä vďaka pôsobeniu Doc. Studeného, prednostu tretej očnej kliniky FN Královské Vinohrady, ktorý je našim nielen lekárskym, ale hlavne ľudským vzorom.“

MUDr. Ondreička tiež prezradil, že je skvelé byť súčasťou tohto celosvetového trendu - meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky, a môcť tak pacientovi zabezpečiť operáciu, ktorá je v porovnaní s celkovou transplantáciou rohovky šetrnejšia, má nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, a taktiež rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

„Sme veľmi radi, že naše centrum patrí medzi jedno z mála pracovísk na Slovensku, ktoré je schopné tento typ transplantácie rohovky realizovať, “dodal primár.

Primar Ondreicka pri operacii

Doteraz sme v Centre mikrochirurgie oka spravili celkovo viac ako 200 transplantácií rohovky, pričom primár Roman Ondreička stihol za prvý štvrťrok 2019 vykonať už 20 úspešných lamelárnych keratoplastík.

Viac sa o keratoplastikách (transplantáciách rohovky) môžete dozvedieť aj v relácii Dámsky klub (RTVS), ktorej hosťom bude už tento piatok 29.3.2019 primár CMO Roman Ondreička.  Na televíznych obrazovkách bude celkovo v troch vstupoch, a to od 12:20. 

 

comments powered by Disqus Všetky novinky