CMO je pracovisko jednodňovej očnej chirurgie - Centrum Mikrochirurgie Oka, kde sa okrem laserových operácií oka a operácií sivého a zeleného zákalu vykonávajú aj ďalšie očné zákroky. Tie sú vo väčšine prípadov preplácané zdravotnými poisťovňami.

Zverte sa do rúk odborníkom! Operácie vykonávané v CMO

Zverte sa do rúk odborníkom, ktorí sa postarajú o zdravie vašich očí.

V CMO pracuje tím očných lekárov, na čele s primárom Romanom Ondreičkom, ktorí sú uznávanými odborníkmi v odbore oftamológia. Všetky zákroky vykonávame na najmodernejších prístrojoch a s použitím najkvalitnejších vnútroočných materiálov a implantátov. Väčšinu operácií vykonávaných v CMO hradia všetky tri  zdravotné poisťovne.

Operácie vykonávané v CMO

V cene každej operácie aj 1. pooperačná kontrola, ktorú pacient absolvuje obyčajne na druhý deň po operácii. V pooperačnom období môže v prípade potreby využiť pohotovostnú službu na mobilnom telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. V prípade potreby hradenia zákroku v CMO je možné financovanie na splátky bez navýšenia ceny. Okrem zdravotnej starostlivosti má pacient v deň operácie zabezpečený bezplatný pitný režim a občerstvenie.

Operácia sekundárnej katarakty

Pri operácií sivého zákalu (katarakty) sa nahradí zakalená šošovka umelou vnútroočnou šošovkou. V niektorých prípadoch po operácií sivého zákalu môže vzniknúť sekundárna katarakta. Je to zákal, ktorý sa prejavuje zhrubnutím puzdra alebo regeneráciou šošovkových hmôt. Operácia sekundárnej katarakty sa v CMO odstraňuje ambulantne – YAG laserom, alebo vnútroočnou operáciou, kedy sa šošovkové puzdro vyčistí odsatím hmôt. Pacientovi sa následne po zákroku zlepší videnie.

Operáciu sekundárnej katarakty hradia v CMO všetky zdravotné poisťovne.

Operácie glaukómu

Medzi časté očné choroby patrí zelený zákal (glaukóm). Kvôli zvýšenému tlaku vo vnútri oka sa poškodzuje zrakový nerv a dochádza k poklesu zrakovej ostrosti. V prípade, že chorobný proces nie je možné zastaviť špeciálnymi kvapkami, lieči sa chirurgickým zákrokom - trabekulektómiou, alebo implantovaním filtračného implantátu, vďaka ktorému sa pacientovi zníži vnútroočný tlak.

Operáciu glaukómu hradia v CMO všetky zdravotné poisťovne.

Operácie pterýgia

Pri degeneratívnom ochorení spojovky oka je potrebné vykonať operáciu pterýgia. Ochorenie sa na oku prejavuje začervenaním kútika oka a v pokročilom štádiu môže viesť až k zlej ostrosti videnia. Anomálna slizničná riasa „pterýgium“ sa odstraňuje v určitom štádiu a po niekoľkých rokoch sa môže opätovne vyskytnúť. V niektorých prípadoch dokonca ostáva spojovka v danej časti oka zhrubnutá.

Operáciu pterýgia hradia v CMO všetky zdravotné poisťovne.

Operácie chalazea

Pri tomto type operácie sa odstraňuje zapálená zväčšená žľaza na viečku, ktorá sa nachádza na vnútornej strane mihalníc (chalazion). Tento zápal sa ľudovo nazýva aj studený jačmeň. Chirurgický zákrok je potrebné aj kvôli tomu, že ložiská sa zvyknú obaliť a hnis je potrebné odstrániť. Po operácií chalazea je potrebná antibiotická liečba.

Operáciu chalezea preplácajú zdravotné poisťovne Union a Dôvera.

Operácia nádorov spojovky a mihalníc

V CMO vykonávame aj operácie, pri ktorých sa odstraňujú menšie nádory (zhubné aj nezhubné), ako aj výrastky na koži mihalníc, na spojovke oka, alebo v oblasti obočia. Tieto nálezy sa po vyoperovaní posielajú na histológiu. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii.

Operáciu nádorov mihalníc preplácajú zdravotné poisťovne a plastickú operáciu mihalníc (blefaroplastiku) preplácajú poisťovne iba v určitých, zdravotne indikovaných prípadoch.

Implantácie intrastromálnych segmentov

Implantáciou intrastromálnych rohovkových segmentov sa odstraňuje očné ochorenie Keratokonus. V počiatočných štádiách sa koriguje okuliarmi a aplikáciou kontaktných šošoviek, prípadne operáciou CXL, pri ktorej sa spevní rohovkové tkanivo. V závažných prípadoch je však potrebné podstúpiť chirurgický zákrok - implantáciu intrastromálnych segmentov a v najvyššom štádiu keratokonusu transplantáciu rohovky.

Operáciu CXL (Corneal Cross Linking) a implantáciu distenčných prstencov hradia v CMO všetky zdravotné poisťovne.

Primar Ondreicka s prednostom Studenym

Keratoplastika

Keratoplastika je transplantácia rohovky a jej štepov. Ide o operačnú metódu vďaka ktorej je možné prinavrátiť ostrý zrak pacientom s ochorením rohovky v pokročilom štádiu. V CMO sa vykonáva čiastočná, tzv. lamerálna transplantácia, ako aj celková predná performujúca keratoplastika. Pri lamerálnej keratoplastike sa transplantuje iba tá časť rohovky, ktorá je poškodená a to metódami DSAEK, DMEK, PDEK a DaLK.

Keratoplastiky CMO začalo vykonávať ako prvé pracovisko jednodňovej očnej chirurgie na Slovensku v roku 2008.  Súčasne je CMO prvým pracoviskom, kde sa začali vykonávať lamelárne keratoplastiky. Už 10 rokov je hosťujúcim lekárom CMO prednosta III. Očnej kliniky FN Královské Vinohrady v Prahe Doc.MUDr. Pavel Studený, PhD., ktorý v roku 2008 vykonal na Slovensku (v CMO) prvú lamelárnu keratoplastiku a ktorý je lídrom transplantačnej očnej chirurgie aj v Českej republike. Všetky metódy transplantácie rohovky vykonáva primár CMO MUDr. Roman Ondreička. 

Blefaroplastika

Blefaroplastika je plastická operácia horného a dolného viečka, pri ktorej sa tkanivá zmenené vekom alebo chorobou upravujú do pôvodného tvaru. Ich deformáciu zapríčiňuje zápalové ochorenie okrajov obidvoch viečok, spôsobené kožnými chorobami (rosacea, atopia, alergia), nevhodnou kozmetikou, dermatitídou, alebo infekciou (stafylokokmi a vírusmi). Pri blefaroplastike sa odstráni nadbytočná koža z viečka, časť uvoľneného svalu a poprípade aj časť nadbytočného tuku. Výkon sa vykonáva ambulantne v miestnom znecitlivení.

Blefaroplastiku preplácajú zdravotné poisťovne len v určitých, zdravotne indikovaných prípadoch. Návrh na úhradu z verejného zdravotného poistenie podáva CMO po predoperačnom vyšetrení pacienta.

 

 

 

comments powered by Disqus Všetky novinky