Pacienti, ktorí majú viac ako 40 rokov a nie sú vhodní na refrakčnú operáciu excimerovým laserom, sa môžu zbaviť okuliarov a trvalo si zabezpečiť perfektné videnie na všetky vzdialenosti (blízko, diaľku aj strednú vzdialenosť) operáciou, pri ktorej sa pacientovi z oka odstráni jeho vlastná šošovka a do oka sa implantuje umelá vnútroočná šošovka, obyčajne multifokálna/trifokálna – je to operácia PRELEX.

 

V našom centre implantujeme celosvetovo najkvalitnejšie multifikálne a trifokálne implantáty, ktoré sú garanciou dlhodobo vynikajúceho výskedku. Ako prvé pracovisko na Slovensku sme začali implantovať trifokálnu šošovku AT LISA Tri 839MP od firmy Carl Zeiss, ktorá patrí k absolútnej špičke medzi očnými implantátmi. Operácia je bezbolestná, trvá cca 15 minút a pacient po operácii odchádza do domáceho liečenia. Oči sa operujú postupne, v rozpätí niekoľkých dní. Pacient už na druhý deň po operácii obyčajne vidí perfektne. Výhodou tejto operácie je, že je to operácia so stabilným výsledkom, pretože umelá vnútroočná šošovka zostáva pacientovi až do konca jeho života.

Operácia PRELEX nie je hradená zdravotnými poisťovňami (podobne ako excimer laserové operácie) a jej cena, ktorá závisí od typu použitého implantátu, sa pohybuje od 850 € do 1375 €.